ORIGINÁLNÍ LEVANDULOVÉ DEKORACE OZDOBÍ VÁŠ DOMOV

Letošní dlouhá teplá sezóna levandulím opravdu přála. Sklízet se daly i třikrát během několika měsíců. Poslední sklizeň a podzimní zástřih se doporučuje ještě v teplých podzimních dnech babího léta. Proč? Abychom je dobře připravili na zimu a prodloužili jim tak dobu, kdy budou zdobit naše zahrady a dopřejí nám nádherné husté a vzrostlé květy. Co z nich vytvořit? Jak si dopřát jejich krásu během celého roku? Máme pro vás několik tipů pro výrobu dekorací z levandulí, ať už čerstvých, či sušených.

Sušená kytice pro každé roční období

Sušená kytice je jedna z nejjednodušších avšak nejkrásnějších variant, jak naložit s touto nádhernou rostlinou. Po ostříhání květů z keříků zarovnáme všechny stonky na stejnou délku a postupně skládáme tak, abychom vytvořili pravidelný kruh z květů levandulí. Samozřejmě ještě za čerstva. Poté pevně svážeme provázkem, ideálně z přírodního materiálu (bavlněný, lněný nebo jutový). Poté zavěsíme k usušení květy směřujícími dolů. Sušíme pomalu, nikoli vlivem velkého tepla. Po rychlém usušení květy opadávají, kdežto, necháte-li proces sušení plynout pozvolna, levandule i po usušení vypadají bohatě a zachovají si svou barvu.

Podzimní věnec na stůl či vchodové dveře

Jak se pozná domácnost, ve které žije kreativní žena? Už při vstupu do domu. Nejefektivnější a nejoblíbenější variantou takového zdobení vchodu je věnec na vchodových dveřích. Již dlouhou dobu se vchodové věnce nearanžují jen při příležitosti vánočních svátků, ale také během různých ročních období. A právě díky sklizni levandulí se levandulový aranžovaný věnec sám nabízí.

Postačí vám trocha slámy, nebo polystyrénový kruh, kovový provázek, přírodní provázek a další drobnosti. Pokud zvolíte variantu ze slámy, připravte si základ, který zformujete a dostatečně zpevníte kovovým drátkem. Budete-li jako základ užívat polystyrenový dekorační kruh, můžete začít rovnou vázat. Čerstvé nebo sušené levandule postupně klademe na základ věnce tak, abychom zakryli celou plochu kruhu a postupně uvazujte provázkem. Levandule klademe pouze v jednom směru. Na zadní stranu věnce z kovového drátku vytvoříme ouško a už jen zbývá pověsit hotové dílo na vchodové dveře.

Zavěšené vazby levandulí

Jednoduchá, ale efektivní varianta dekorace, kterou můžete umístit kdekoli v domě. Několik stonků levandule skládáme k sobě (velmi těsně), svážeme a pevně utáhneme. Někdy postačí jen ozdobná mašlička. Stonky zastřihneme do stejné délky a můžeme pověsit na lustr, krovy, trámy, či na hřebíček na zdi. Nezískáme tak jen krásnou dekoraci, ale také domácího pomocníka. Jak je známo, levandule odpuzují drobný hmyz, moly a velmi příjemně provoní váš dům.

Levandulové svíčky

Máte-li levandule již nasušeny, oberte z nich malé kvítky a vyplňte jimi malou skleničku. Do těchto kvítků položte čajovou svíčku (nejlépe s vůní levandule). Několik čerstvých nebo sušených stonků pak tavnou pistolí (jen malou tečkou pro uchycení) v jedné rovině klademe po vnějším obvodu sklenice a pokryjeme tak celý kruh. Poté převážeme. Konce stonků zastřihneme na stejnou délku po obvodu dna sklenice.

Zdroj fotografií: pinterest.com

Leave a Reply