Podzimní výběhy – přináší radosti nebo strasti? Průvodce pro běžecké začátečníky.

Ať už se na pomyslné škále milovníků či odpůrců běhání řadíte kamkoliv, trend běhání jako oblíbeného sportu Vás jistě neminul. Proč se těší takové popularitě a jak vlastně začít?

Začínáme běhat

Jako u většiny aktivit platí, že nejtěžší je začátek, potažmo první výběh, kdy se představa o jednoduchosti tohoto sportu střetne s realitou. Ať už Vás může limitovat nedostačující kondička, nesprávné dýchání nebo něco jiného, tyto aspekty můžete jednoduše eliminovat střízlivým a promyšleným startem.

Běh je oblíbeným hlavně z důvodů, že na něj nepotřebujete žádné speciální vybavení či drahou permici do fitka, základem jsou pouze kvalitní běžecké boty, aby se Vám při sportování neničila klenba. Vyběhnout pak můžete prakticky kdekoliv. Zároveň je pro mnohé každodenní meditací, jelikož je to primárně individuální sport, máte šanci tento čas trávit se svými myšlenkami. 

Nejdůležitější je pak nepřepálit začátek, netrapte se dlouhými trasami a naplánujte si raději ze začátku kratší několika kilometrové vzdálenosti naproti těm maratonským. Osvědčenou metodou začátečníků je i zařazení tzv. indiánského běhu, kdy se běh střídá s rychlou chůzí.

Co s chladnějším počasím?

Začátek podzimu ve Vás může evokovat prostor pro výmluvy. Není však ideálnější doba na začátek s běháním, než lehce chladnější počasí. Do plic budete přijímat příjemný a svěží vzduch, který jistě oceníte více, než dusné tropické teploty. Výhodu mohou ocenit také alergici, jelikož aktivních alergenů není na podzim zdaleka tolik, jako například na jaře. Pokud se obáváte štípavého mrazu, zahřejí Vás kvalitní termo legíny. Za nás můžeme doporučit kvalitní běžecké termolegíny od české značky UTOPY, které nás nejen zahřejí, ale zároveň motivují ke každému výbehu. 

Na co rozhodně nezapomenout a jak si běhání zpříjemnit?

Častá chyba běžeckých amatérů bývá absence protahování. Alespoň krátké protažení byste neměli vynechat před, ani po každém Vašem výběhu. Svaly Vám za to poděkují. 

Nalezněte si tu správnou motivaci. Běhání má tu výhodu, že v něm relativně rychle uvidíte Vaše pokroky. Doporučujeme proto pořízení chytrých hodinek, které Vám měří Váš sportovní výkon či mobilní aplikaci, kde si můžete porovnat své časy a vzdálenosti v průřezu času. Mnoho aplikací zároveň nabízí charitativní příspěvek neziskovým organizacím za Vaše uběhnuté kilometry, může Vás tedy motivovat běh pro dobrou věc.

Nejčastějším důvodem nových běžců, je vidina hubnutí. Ani v tomto Vás běh nezklame, je to totiž účinné kardio cvičení, díky kterému rychle spalujete kalorie. 

TIP: Pokud Vás zajímá, kdy je nejvhodnější čas na běh, nechte si poradit od profesionálů a inspirujte se článkem “Kdy je nejvhodnější sportovat”.

Poslední rady před startem

Běhání, tak jako jiné sporty vyžadují svůj čas, než přinesou první ovoce. Důležité je tedy nevzdat se hned na začátku. Neopomíjejte pravidelnou odměnu. Ke spokojenosti všech běžců, sortiment sportovního oblečení přímo na běhání je opravdu široký. Není tedy nic jednoduššího, než obléknout nové legíny na cvičení, mikiny s kapucí nebo rovnou ladící set. Vybíhat se Vám tak bude mnohem snadněji!

Leave a Reply