POVOLÁNÍ? MÁMA!

UPOZORNĚNÍ: Tento text je třeba brát s nutnou dávkou humoru a nadsázky! 

Delší dobu sledujeme na sociálních sítích rozsáhlé diskuze maminek, kterým končí to krásné období mateřských a rodičovských dovolených. Nekonečnými debatami se snaží získat podporu a rady v tom, co dál. I u nás v redakci to mají některé za sebou. A díky tomu jsme se rozhodli v naší rubrice pro maminky rozvinout toto téma, ovšem trochu jinak. S nadsázkou a humorem, z více pohledů a zkušeností. Třeba tím ušetříme několik obdobných diskuzí.

person-people-girl-woman-meeting-thinking-595817-pxhere.com

Režim MD do profesního životopisu napíšeme, ale…

A je to tak nespravedlivé! Organizační a vůdčí schopnosti, nejvyšší marketingový post domácnosti, nákupčí, osobní řidič, pradlena, švadlena, paní na úklid, zahradník, myčka aut, údržbář nemovitosti, správce nemovitosti, účetní, koordinátor oddělení (rodiny) a mnoho dalších dovedností, které ale do životopisu napsat můžete, avšak ne každý to ocení, jak se patří. I přesto, že spadají tyhle dovednosti také do nabité praxe (až čtyři roky), čtyřiadvacet hodin denně, tři sta šedesát pět dnů v roce. Naopak, do životopisu napíšete jen poctivě počet let – mateřská dovolená. Narazíte-li na ženu mající tohle všechno za sebou a pamatující si běžný režim téhle dovolené, máte vyhráno. Avšak narazíte-li na muže či ženu bez dětí, pravého pochopení a ocenění se nedočkáte.

adult-affection-baby-698878.jpg

Dovolená pokaždé netrvá 4 roky

Ať už se rozhodnete vytrvat celé možné čtyři roky nebo z jakýchkoliv důvodů se částečně  či naplno vrátíte do režimu pracující společnosti po pár týdnech, měsících nebo letech, má to své pro a proti. Nejsou-li k dispozici hlídací babičky, tetičky či finance na chůvu nebo nechcete dát dítě do denní péče mateřské školky příliš brzy, stáváte se mámou na plný úvazek po celou dobu. V tom případě lze předem počítat s těžším návratem do světa dospělých a výdělečného režimu. Jen nutno poznamenat: ani mateřská, ani rodičovská dovolená a příspěvky během nich nikdy neuhradí ani polovinu všech rodinných rozpočtů, a i to se stává mnohdy důvodem pro uspíšení návratu do práce. Jsou-li k dispozici další členové domácnosti a je-li možnost vrátit se či začít pracovat dříve, mateřská dovolená se zkracuje. Otázkou zůstává, zda je, nebo není takový postup správný. Ať už vyberete jakoukoli variantu, počítejte s tím, že se vždy najde několik jedinců (rozvedete-li debatu s přáteli či na zmiňovaných sociálních sítích, může se nakupit až na celou větší skupinu), kteří vám tu i onu variantu budou hatit, možná se najdou také ti, kteří vám budou návrat vyčítat. Hlavu vzhůru! Vy jste máma, vy jste ta, kdo zná své dítko nejlépe. Vy také nejlépe víte, co je pro něj (a vůbec pro rodinu) nejlepší.

man-person-people-portrait-lifestyle-grandmother-1283525-pxhere.com.jpg

Když přijde dítě, ale nedostaví se mateřská dovolená

Doba tlačí mnoho žen k tomu zůstat u svého miminka jen dobu nutnou, tedy šestinedělí a pak, ať už naplno, nebo pouze na částečný úvazek, se spěšným expresem vrátit do profesních kolejí. Důvodem mohou být finance v domácnosti, tlak na zaměstnankyni nebo finanční a zákaznický tlak na podnikající matku, strach o obsazení pozice a mnoho dalších důvodů. Každý z nich se ovšem neustále točí v zakletém kruhu, jehož středobodem jsou finance. Ano, dnešní doba upřednostňuje peníze, majetky a vše tomu podobné a to naprosto před vším. V takových případech se mateřská dovolená prostě nedostaví. Život se nám sice obrátí naruby (včetně hormonů, pocitů, priorit), ale musíme fungovat dál v zajetých kolejích. Jen k nim něco přidáme. Ne jen tak něco, ale malé miminko, naše milované dítě. Je však pouze na nás, jak moc se tímto “trendem” necháme pohltit a směrovat.

adult-application-asian-733856.jpg

Tak kdo se má hůř?

Až zázračně silnou vlastností mnoha žen (vlastně i mužů, zkrátka celé populace) je porovnávání a ne zrovna v tom pozitivním slova smyslu. V již zmiňovaných diskuzích, které jsme chtě nechtě prostě hltavě pročítaly, na první pohled vidíte tendenci obhajovat si to své a přesvědčovat své okolí, že jedna je na tom prostě hůře, než ty ostatní. Nejhůře se má ta, která sice nepracuje, ale má doma tři děti, dva psy, zahradu a manžela, který chodí domů každý den pozdě večer. A když to vezmeme do hloubky, vlastně s ničím nepomůže a nechce si ani povídat. Jednou se má zas nejhůře ta, která své dítě skoro nevidí, jelikož jej v osm hodin ráno předává babičce, chůvě nebo do jesliček a do tří odpoledne se nezastaví, opět bez účasti partnera. A najde-li se ta, která je čistě náhodou spokojená, pracuje několik hodin týdně, manžel je ochotný, citlivý a připojí ruku k dílu, aby si i ona mohla užít klidné období s nejmenším, je po zásluze potrestána kritikou, jak si to uměla dobře “zařídit”. Uvědomují si však tyto vášnivě diskutující maminky, které si zcela náhodně našly čas na internet, že je naprosto svobodnou volbou každé maminky, rodiny a partnerky, jak vlastně bude její rodinný život fungovat?

baby-boys-brothers-50692.jpg

Jsem nejlepší, máma!

Ať už vaše mateřská dovolená vypadá tak a nebo onak, nejde přece o ní. Jde o malý uzlíček nového života, který vám úplně změní život a vlastně celičký svět. Nakonec přece všechny děláme vše pro naše děti, a to proto, aby měly šťastný, spokojený a zajištěný život. Zvolte si jakoukoli cestu, jednejte podle svého uvážení a možností, protože (a teď naprosto bez humoru) my všechny jsme nejlepší mámy! Když pracujeme, když se věnujeme rodině, když jsme ženami v domácnostech, když jsme pradlenky, švadlenky, když prostě jen jsme. 

person-people-hot-chocolate-spring-child-family-556891-pxhere.com.jpg