Slovo ajurvéda můžeme volně přeložit jako věda o životě. V čínské medicíně má tisíciletou tradici, a i klasická medicína by bez ní pravděpodobně vypadala úplně jinak. Pojďme si ji představit trochu blíž a podívat se, jaké benefity nám může přinést.

Ajurvéda a její význam
Jak už jsme zmínili na začátku, slovo ajurvéda ve volném překladu znamená věda o životě. Jedná se o jeden z nejstarších systémů léčení založených na přírodních zákonech. Jejím cílem je pochopení a nalezení rovnováhy mezi naší fyzickou, duševní a duchovní stránkou. Naše komplexní zdraví závisí na vzájemné harmonii těla a duše. K tomu nám, mimo dalšího, může dopomoci právě ajurvéda. Ta využívá celé řady procedur, mezi které patří například meditace, dechová cvičení, aromaterapie, detoxikace a samozřejmě naše oblíbená jóga.
Konstituční typy podle ajurvédy
Podle ajurvédy jsme každý složen z pěti elementů. Jsou jimi éter, voda, vzduch, oheň a země. Tyto elementy se projevují v podobě třech základních energetických přístupů, a to v podobě váta, pitta a kapha.
• VÁTA
Lidé s konstitucí váta bývají většinou štíhlé a vysoké, nebo malé postavy. Mají tmavé vlasy, světlou pleť a tenký hlas. Jejich nerovnováha často pramení ze stresu, špatné psychiky nebo fyzického vyčerpání. Váty by neměly zapomínat na kvalitní odpočinek, aktivní relax a čas od času si dopřát chvíli pro sebe a vyčistit si hlavu. Elementem váty je éter a vzduch.
• PITTA
Lidé s konstitucí pitta mají zpravidla střední postavu, světlé, často rovné vlasy, velmi jemnou kůži a mnoho mateřských znamének. Tito lidé bývají cílevědomí, organizovaní a mají výbornou paměť. Do nerovnováhy se mohou dostat při dlouhodobém stresu a nevyrovnaném životním stylu. Zvláště by potom neměli zapomínat na pravidelný pohyb a dostatek čerstvého vzduchu. Elementem pitty je oheň a voda.
• KAPPA
Pro lidi s konstitucí kappa je typická zakulacená postava, kulatý obličej, větší nos a plné rty. Jejich nerovnováhu způsobuje především nedostatek pohybu a lenost. Elementem kappy je voda a země.
Každý z těchto principů je specifický a u každého z nás je jeden vždy dominantní, druhý o něco méně a třetí má minimální vliv na naše fungování. Podle ajurvédy je příčinou všech našich nemocí právě nerovnováha těchto tří principů.

Základní principy ajurvédy
Mezi ty úplně nejjednodušší a nejzákladnější patří samozřejmě strava. Ta se v ajurvédě řídí několika pravidly. Jídlo byste měli jíst v klidu, nespěchat a vychutnat si ho. Nepřejídat se a poslouchat svoje tělo a své chutě. Pokud vám byť zdravé a vyvážené jídlo nechutná, jednoduše ho nejezte. Nezapomínejte na pitný režim!
Mezi další, stejně důležité principy patří spánek. Snažte se chodit spát mezi 22-23. hodinou a spěte ideálně alespoň 8 hodin. I zde je to však velmi individuální a záleží na vašich potřebách. Co se týče pohybových aktivit, běžte třeba na procházku, do bazénu nebo na lekci pilates. Zkrátka si najděte nějaký pohyb, který vás bude bavit a dělat šťastnými.
Jednou za čas si udělejte čas jenom sami pro sebe. Zajděte si na masáž, na kosmetiku, zkrátka podnikněte to, na co běžně nemáte čas. Poslední princip, který bychom vám dnes rádi ukázali, je prostý. „Take it easy.“ Tento princip vyžaduje nejmenší úsilí. Chvilku se zastavte a podívejte se na přírodu kolem sebe. Ptáci se nesnaží létat, oni prostě létají. Květiny se nesnaží kvést, zkrátka kvetou. Příroda funguje spontánně a bez námahy. Zkuste to stejně. Méně se snažte a více žijte!