PŘÍRODNÍ KOŽEŠINY NEDOKÁŽÍ BÝT KIND, TAK NEJSOU COOL

Konec kožešinám rezonuje módním světem. Nedávno se ke značkám, které již pravé kožešiny nebudou používat, přidal Chanel. Vévodkyně ze Sussexu pár dní na to při předávání British Fashion Awards zmínila důležitou myšlenku: móda se z cool to be cruel změnila na cool to by kind. A to je přece fajn.

photography of tan white fox

Už žádné zabíjení pro kožešinu

K 31. lednu 2019 začíná v České republice platit plošný zákaz farem na chov zvířat na kožešinu. Postarala se o něj organizace Svoboda zvířat ve spolupráci s agenturou, která připravila úspěšnou kampaň Zůstaňte ve své kůži. Vizuální kampaň cílená zejména na Facebooku a Instagramu vyprovokovala veřejnou diskuzi, která vytvořila na politiky takový tlak, že navrhovanou změnu zákona znovu projednali a konečně s výsledkem, jaký si většinová česká společnost přála. Prezident podepsal nové znění zákona o ochraně zvířat, které zakazuje jejich chov a usmrcování výhradně za získáním kožešiny. No jo, ale máme definitivně vyhráno?

» Přečtěte si také Chanel končí s pravými kůžemi a kožešinami

Jednohlasné NE

Světových značek, které skoncovaly s používání pravých kožešin, už je značná část včetně těch největších jmen, které zároveň představují opinion leadery. V tomto ohledu tak máme my (a módní svět vyhráno). Protože Stella McCartney, Burberry, Chanel i Michael Kors se vydali stejnou cestou, spojili své síly a jednohlasně razí myšlenku, že móda se bez pravých kožešin obejde. Kožešinové doplňky a kabáty z jejich kolekcí nevymizely, ale jednoduše tu pravou kožešinu nahradila umělá.

Kdo je krutý, není dobrý

Velice efektně využila své jedinečné příležitosti Meghan Markle, která se zúčastnila předávání cen British Fashion Awards. Během své řeči zmínila myšlenku, kterou se dle svých slov nedávno dočetla. Tou bylo sdělení, že móda se transformovala a zatímco dříve byla pravá kůže a kožešina ukazatelem bohatství a módního vkusu, dnes o tom svědčí naopak uvědomělost a udržitelný přístup. Vévodkyně ze Sussexu mluvila obecněji a s publikem a potažmo celým světem tak jako velká udavatelka trendů sdílela myšlenku, že již nadále není trendy být krutý, ale hodný. („The culture of fashion has shifted from one it was Cool to be cruel to now, where it’s Cool to be kind.“)

Svědkem změny

Právě teď jsme všichni svědky velké změny, kterou módní průmysl prochází. Téměř každým měsícem přibývá značek, které oznamují svůj odklon od používání pravých kožešin a největší světové hvězdy povzbuzují své fanoušky, aby mysleli více udržitelně a ekologicky. Ve většině zemí Evropské unie začalo platit stejné nařízení jako u nás a kožešinové farmy se postupně ruší. Je však třeba stále zůstat realistický a uvědomit si, že stále není stoprocentně vyhráno. Nejen pravé kožešiny totiž nemizí úplně, jen se více skryjí před očima běžného spotřebitele. Možná je tak na čase začít více bojovat s černým trhem.

zůstaňte ve své kůži zákaz kožešinových farem v čr.jpg

Zdroj fotografií: vesvekuzi.cz