PRYČ S POTRAVINOVOU FÓLIÍ – EKOLOGICKÉ VOSKOVANÉ UBROUSKY JI NAHRADÍ

Možná se snažíte snížit odpad, který produkujete znovupoužíváním obalů nebo nakupováním úplně bez nich. Jenže když přijde na to, uchovat v lednici rozkrojenou okurku, citrón, připravenou pomazánku nebo chlebíčky, najednou je třeba vytáhnout roli s igelitovou fólií. My se s dovolením rovnou opravíme – není. Není, jakmile poznáte voskované ubrousky a sáčky.

Princip voskovaného ubrousku

Speciální ubrousky jsou vytvořené ze stoprocentní bavlny, včelího vosku a kokosového a jojobového oleje. Představují ekologickou alternativu běžným potravinovým fóliím, které jsou z plastu a po té chvilce, na kterou nám poslouží, skončí na skládkách, kde se velmi dlouho rozkládají. Voskovaný ubrousek je napuštěný včelím voskem, který lehce taje pod teplem lidských rukou. Pokud tedy potřebujete zabalit třeba bagetu na svačinu, stačí ji položit na ubrousek a ten dlaněmi přeložit, jako byste to udělali s běžným alobalem nebo fólií. Ubrousek pod teplem změkne a přijme nový tvar.

Výhody oproti potravinové fólii a alobalu

Teď k tomu, co nás v dnešní době tíží nejvíc – nadprodukce, plné skládky a moře (ne)rozložitelných plastových obalů. Voskované ubrousky mohou změnit část toho, jakým způsobem s obaly zacházíme. Včelí vosk je přirozeně antibakteriální a animykotický, proto jsou ubrousky s ním naprosto vhodné pro uchovávání všech potravin kromě syrového masa. Voskované ubrousky jsou kompostovatelné a vydrží zhruba rok. Po roce s nimi můžete zapálit letní táborák, používat je jako prostírky nebo hodit do kompostu. Po použití je dobré ubrousek otřít vlhkým hadříkem. Neumývejte ho pod horkou vodou, s ní by si včelí vosk nerozuměl.

Potraviny se navíc pod ubrouskem nedusí a nepotí, jako to bývá běžné u fólie i alobalu. Používat ho můžete při pokojové teplotě i v ledničce. Nesmí se ale dávat do mikrovlnky, prát v pračce ani sušit v sušičce.

Kde je seženete

Vosk jako prostředek pro uchování potravin zná lidstvo už přes sto let. Dnešní ekologicky smýšlející společnosti tento koncept přetvořili do moderní podoby tak, aby vyhovoval požadavkům rychlé doby. Na Slovensku vyrábí nádherné a funkční obaly značky Včelobal, kterou pořídíte i na českých e-shopech. Cena ubrousků se liší v závislosti na velikosti, rozměr 35×35 cm pořídíte za zhruba dvě stovky. V Česku voskované obaly najdete pod značkou Wrapík. Zajímavé kousky najdete také na Fleru. Ceny si jsou velmi podobné nehledě na značku.

Zdroj fotografií: vcelobal.sk

Leave a Reply