REGIONÁLNÍ DESIGN SHOPY MAJÍ SMYSL

Jejich hlavní výhodou je možnost dopřát zákazníkovi větší množství druhů zboží a to od různých českých tvůrců, výrobců a prodejců. Jak to vlastně funguje? Co v nich najdete? A proč má smysl je podpořit svým nákupem?

Ty identity – jeden z neoblíbenějších regionálních design shopů u nás

Určitě jste si jich už všimli. Ať už osobně ve svém městě, nebo na sociálních sítích. Aby taky ne! Regionální designové krámky, obchody, story a shopy se totiž starají o zboží hned několika tvůrců a designérů a právě na nich závisí finální prezentace výrobků a jejich autorů. Nemalá zodpovědnost, viďte. Možná právě proto se do takového projektu nemůže pustit každý. Naopak! Tato práce je jen pro opravdové milovníky hand-made, tradice ale zároveň inovace s citem pro materiály k samotnému tvoření.

Deelive plný designu, módy, doplňků a dalších na Smetanově nábřeží v Praze

Na druhé straně, pro samotné tvůrce a autory jde o další možnost být vidět, získávat nové zájemce i nadšence a prodat své zboží. Jistě to znáte, ať už z pohledu zákazníka či autora, vlastní vizuální vjem, omak a osobní kontakt jsou zkrátka nenahraditelné. Díky regionálním design shopům si nemusíte lámat hlavu s tím, jak tohle všechno dopřát také lidem na druhé straně naší republiky. Z pohledu zákazníka jde o službu k nezaplacení. Není třeba nic zasílat, v horším případě reklamovat a vracet zpět. Navíc s rozrůstající se skupinou tvůrců, autorů, umělců a všech tvořivců v jednotlivých regionech přibývá také poptávky, ne všude se však vyrábí všechno. Je milé tak narazit v Ostravě na tričko z Kladna a opačným směrem v Praze na háčkovanou hračku z Opavy.

Czech design shop a galerie patří k nejnavštěvovanějším v Praze a to nejen díky své adrese

V jiných oblastech, jako je například zemědělská produkce, kterou lidská vůle zcela neovlivní, se hůř míní: podpořme svůj vlastní národní trh. V případech ručních výrobků, autorského oblečení, dětských potřeb, bytových dekorací, šperků a jiných výrobků je to ale podstatně reálnější a snáze možné. Představte si, že by každý z nás pravidelně nakupoval věci vyrobené, produkované a prodané v Česku. Jedna z nutných fází udržitelného a výrazně šetrnějšího procesu, která je však zcela jednoduše splnitelná.

Není to jen o nákupu

Množství typů tvůrců je už nyní prakticky nespočet, tedy i množství a rozmanitost jednotlivých druhů zboží rozhodně nemůžeme označit nedostatkem. V regionálních designových obchodech můžete nejen nakoupit. Právě na těchto místech najdete i bohatý dialog a případné informace o tom, co je udržitelnost a šetrnost, o českých značkách, výběru, možnostech a jiných dotazech na tyto témata, která by vás mohla zajímat. Právě provozovatelé těchto krámků jsou ti, kteří této sféře rozumí, chápou, uznávají ji.

Fairly Local Design Shop v Olomouci má ke svým zákazníkům opravdu blízko a pravidelně jim přináší novinky od českých designových autorů

Solidarita a tolik chtěná udržitelnost

V čem tkví princip nakupování v regionálních design shopech? Podpoříte tím autora, jehož výrobek kupujete. Podpoříte také toho, kdo vám za něj výrobek prodal ve svém obchodním místě. Podpoříte toho, kdo mu tento prostor pronajal. A v neposlední řadě, budete se chovat ohleduplně, udržitelně a šetrně, nejen k českému trhu, k lidem v celém tomto procesu, ale také k světu a Zemi. Dobrý pocit a smysl těchto faktorů vás jistě potěší. O problémech okolo výroby oděvů a jiných módních doplňků víme již léta. Věděli jste ale také to, že většina poctivých místních tvůrců snažících se budovat dobré jméno své značky často volí kvalitnější, odolnější a prémiové materiály potřebné k výrobě proto, aby vám dopřáli něco víc a naučili vás ocenit českou kvalitu? Jen takové věci v regionálních design shopech najdete, protože i oni pečlivě volí, koho podpoří a s kým naváží spolupráci.

Pokud jste v takových obchodech ještě nenakoupili, najděte si vám nejbližší a vyrazte. Nebudete litovat!

Zdroj fotografií: clubofdesigners.cz , czechdesign.cz , facebook.com/Fairly-Local-Design-Shop

Leave a Reply