SUKNĚ PODLE STŘIHU – ZNÁTE JE VŠECHNY? DÍL 1.

Sukně, sukně a zase ty sukně. Trend, klasika, ženskost, slavnostní příležitost a nebo prostě jen tak. Ale pozor! Neformujme se všechny, napříč siluetami postav, do jednoho střihového typu. Je jich mnohem víc! Jaké známe a pro koho jsou vhodné?

Áčková sukně

Typ sukně, která je považována za základní v šatníku a to nejen díky své univerzálnosti (je vhodná téměř pro každou příležitost), ale také proto, že padne prakticky každé postavě. Slávu jí zaručila modelka Twiggi, avšak nosit ji mohou i ženy, které nejsou zrovna štíhlé jako modelky. Plnoštíhlým ženám či ženám se širšími boky a stehny padne stejně, ne-li lépe. Dokonale definuje pas a díky rozšířenému tvaru dokáže maskovat, nebo i odvést pozornost jinam. Ve správné délce navíc dokáže opticky prodloužit siluetu.

Áčková sukně

Kolová, půlkolová a čtvrtkolová sukně

V posledních letech se těší čím dál větší oblibě. Není se čemu divit, v horkých letních dnech nebo prvním jarním sluníčku si ji vezmete kamkoli! Do města, do práce, na večírek, na dětské hřiště, zkrátka všude, kam se vydáte. Aktuálně se vyskytuje nejčastěji v úpletové podobě za účelem snadného oblékání a nošení. Vyrábí se ve spoustě jednobarevných i vícebarevných motivech a vzorech tak, aby si každá žena mohla vybrat to pravé podle své nálady, příležitosti či období. Délka není určena, nejčastěji ji však vídáme ve variantě mini či po kolena. O tom, jak moc bude objemná, vlnitá a široká, rozhoduje zvolený střih. Nejvíce nařasená je kolová, poté půlkolová a nakonec čtvrtkolová.

Půlkolová sukně

Zavinovací sukně

Sukně pro běžné i mimořádné příležitosti. Umí (nezávisle na postavě) vytvořit dokonalou siluetu. Zvolíte-li lehčí, splývavější materiál a prodloužený střih (od poloviny lýtek níže), dokáže zúžit i prodloužit postavu. Její tvar je díky rozparku vzniklému v zavinutí od pasu až k dolnímu okraji velmi pohodlný a vzdušný. Rozparek pak navíc působí také velice žensky, troufáme si říci až sexy.

Zavinovací (skládaná) sukně

Pouzdrová sukně

Pouzdrová sukně = základ šatníku. Tak ji definují stylistky a my souhlasíme. Ať už máte, či nemáte nedostatky, je pro vás vhodná. Pokud jste štíhlé postavy, sáhněte klidně po úpletových a pružných materiálech, pokud však nikoliv, pozor! Pro plnoštíhlé postavy či postavy s více centimetry v oblasti bříška je lepší sáhnout po pevných a nepružných materiálech. Nejen proto, že opticky díky stažení pár centimetrů ubude, ale také kvůli formování siluety. Tento druh sukně uznává a dává najevo přednosti každé ženy. Tvarované boky? Dlouhé štíhlé nohy? Úzký pas? Upoutá zkrátka pozornost na to správné místo.

Pouzdrová sukně

Balónová sukně

Tahle varianta je pořád tak trochu novinkou. Poprvé s ní na světlo světa vstoupil Hubert de Givenchy v 50. letech 20. století. Charakteristická je staženým, nabíraným a užším dolním okrajem sukně. Stejně tak je většinou širším lemem stažena v pase. Působí tak lehce zeštíhlujícím dojmem, pozor však na délku! Nejčastěji je v provedení do poloviny stehen a nebo po kolena. Dnes se již nosí jak při běžných denních činnostech (práce, vycházka, město), tak i jako večerní společenský oděv. Materiály volené pro tento střih by měly být alespoň lehce pružné. Oblíbené jsou také balónové sukně sportovního typu.

Balónová sukně

Skládaná sukně

Už z označení je jasné, o jaký typ sukně půjde. Počet skladů není nijak omezen, jde vždy o konkrétní střihové variace. Taktéž není určeno, zda je sukně skládaná v celém obvodu, či pouze na předním nebo zadním dílu. Sklady mohou jít ve stejném směru, střídavě, pravidelně, protilehle, jednoduše, jak se vám zlíbí. Pozor však dávejte na siluetu, která bude sukni nosit. Obecně se doporučuje s plusovými centimetry v obvodech ubírat centimetry (tedy počty skladů) na střihu sukně.

Skládaná sukně

Tulipánová sukně

Sukně uznávající boky a stehna. I tak se dá v základu popsat tento střih. Upozorní na úzký vysoký pas a elegantně zakryje širší stehna či zadeček. Zároveň však z plusových centimetrů v oblasti boků udělá vaši přednost! Střih je velmi vhodný také pro chlapecké typy postav. Díky těmto vizuálním pomocným efektům pak nositelka působí velmi žensky a expresivně. Nejčastější délkovou variací sukně ve tvaru tulipánu je mini a midi. Materiály nejvhodnější pro toto provedení jsou satén, hedvábí, pružné a úpletové materiály, ale také bavlny.

Tulipán sukně

Panelová sukně

Střih takovýchto sukní je jednoduše řečeno tvořen z několika panelů materiálu. Ty se po nastříhání sešívají postupně dohromady a vytvoří tvar sukně. Počet se liší, záleží na samotném střihu, ale také na typu postavy, požadovaném finálním tvaru sukně, zvoleném materiálu, délce, obvodech a přání budoucí nositelky.

Panelová sukně

Sukně mořská panna

Velmi ženský a sexy střih sukně. Většinou je tento střih kombinován s vysokým pasem a dlouhou délkou. Na délce však tento střih sukně nestojí. Hlavním specifikem sukně à la mořská panna je velmi úzký pas a boky a naopak rozšířená dolní část sukně. Jde-li o maxi délku, rozšíření většinou nastává již v úrovni kolen. Obecně se tento střih dá přirovnat k přesýpacím hodinám, tedy zhruba v polovině viditelné zúžení a naopak v horní i dolní části znatelné rozšiřování. Na první pohled tedy evokuje právě zmiňované přesýpací hodiny. Sedí štíhlým ale i plnoštíhlým postavám. Dokáže uvést do popředí užší pas a to sluší oběma těmto typům postav, které pak vypadají výrazněji tvarované a tedy ženské.

Mořská panna sukně
Zdroj fotografií: pinterest.com, tamsin.cz

Leave a Reply