Dubaj je bezpochyby země multikulturních zážitků a zemí mnoha možností lidského chápání. Nejenže patří mezi nejbohatší země světa snad ve všech směrech, ale je také velmi krásná, zajímavá, poutavá a až neuvěřitelně empatická vůči návštěvníkům a turistům. Že jste tam ještě nebyli? Tak se pojďte spolu s námi podívat, jak pravá Dubaj vypadá, a jak působí na návštěvníky.
Na první pohled
Přistání samo o sobě je zážitek. Ať už přilétáte za dne či v noci, vidíte město uprostřed pouště v celé své kráse. Rozeznáte dokonce obličej prince a šejka na billboardech rozmístěných po celém městě. Ano, autorita a přirozený respekt zde má své kouzlo a právě to nás při prvním seznámení s Dubají fascinuje. Zapomeňte na Letiště Václava Havla. Zdejší letiště má neuvěřitelnou plochu a pěšky nikam nedojdete. Letadlo přistane a vy čekáte uprostřed rušné ranveje na autobus, který vás odveze k exitu letiště, kde pro změnu stojí hromadné či soukromé taxi. To vás dopraví do hotelu či jiného ubytovacího zařízení. Při prvním vjezdu na místní silnice a cesty pochopíte, proč se Dubaji říká strukturou dopravy nejrušnější město. Několik dopravních pruhů přizpůsobených pro všechny rychlosti a typy vozů se těsně míjejí jak na okrajích, tak i v centrech. Ale pozor, o chodce zde nemusíte mít strach, protože mimo obchodní centra, promenády, tržní ulice či pláže a jejich blízké okolí tady nikdo pěšky nechodí.
První probuzení ve městě šejků
Doslova vás omámí první probuzení ve zdejší kultuře, kdy vás probudí zpěv v mešitě rozveden skrze rozhlas do každého kouta ranní slunné Dubaje. Máte-li to štěstí a bydlíte v hotelu blízko mešity, můžete dokonce vidět muže stojícího na střeše hlásícího ranní modlitbu do mikrofonu, který vítá ranní slunce nad Dubají a pouští. Od brzkého rána zde teploty dosahují vysokých hodnot, je třeba se tedy aklimatizovat, což však vnímáte jako vedlejší a bezpředmětný faktor, ve chvíli kdy začnete vstřebávat první nádhery hlavního centra dění Arabských emirátů. A co si rozhodně při dovolené či návštěvě Dubaje nenechat ujít? Co zkrátka musíte vidět?
Dubai Marina
Marina leží na uměle vytvořeném kanálu navazujícím na Perský záliv. Kamkoli se zde podíváte, vidíte úchvatnou architekturu, hlavně tedy mrakodrapů, obrovskou spoustu světel, restaurací, kaváren, lodí, jachet a další známky luxusu náležícího Dubaji. Ani děti se zde nenudí. Naopak, díky dětským hřištím a Kids places okolo kaváren a posezení s výhledem na okolní rušný šum, se skvěle zabaví a jsou vítaní. Místní jsou totiž neuvěřitelně vstřícní a milí. V Marině zažijete atmosférů honosných luxusních hotelů a automobilů parkujících přímo na pěší zóně. Přímo v Dubaj Marině nalezneme také Princess Tower, 101 pater vysoký dubajský mrakodrap. Dále také budova 23 Marina jejiž kuriozitou je naprosté vyprodání bytů, kterých je zde dohromady 289, ještě před samotným dostavěním a kolaudací objektu. Další kuriozitu vyjadřuje prodlužovaná stavba Marina 101, kde odhad dostavby byl posouván několik let, nakonec byla se svými 101 patry úspěšně otevřena v roce 2016. Prvních 33 pater tvoří apartmány pětihvězdičkového hotelu Hard Rock hotel. Patro 101 má pak unikátní funkci klubu, restaurace a Rock shopu. Nesmíme však zapomenout na The Marina Torch,tolik proslulou svým požárem roku 2015. Nadále však ohromuje svou výškou 336,8 metrů.
Burdž Chalífa
Původního názvu Burdž Dubaj, přejmenována na přání dubajského emíra na Chalífa podle jména prezidenta Spojených arabských emirátů. Podstatné však je, že Burdž Chalífa je známa jako nejvyšší budova celého světa. Jen pro zajímavost, 54 výtahů právě do nejvyšší budovy světa dodávala česká firma Otis a.s. Od počátku své výstavby, tedy od září 2004, byl projekt oplýván záhadami a dohady. Různé údaje stavebních firem podílejících se na stavbě, odhady odborníků a spekulace zdrojů mluvily o 800-1011 metrech. Nakonec všechny spekulace ukončila developerská firma prohlášením a prokázáním, že Burdž Chalífa je se svými 189 patry a výškou 828 metru nejvyšší stavbou světa. Vlastní však i další rekordy, jako například nejvyšší nekotvená stavba, nejvyšší obytná stavba a nejvyšší mrakodrap.

Dubai Mall
Největší nákupní centrum na světě podle své celkové plochy. Najdeme zde přes 1200 obchodů a zhruba 635 prodejců. Roku 2011 se stal Dubai Mall nejnavštěvovanější budovou planety s počtem návštěvníků více než 34 milionů. Dokončení stavby bylo stejně jako mnoho jiných staveb města luxusu opožděno, nakonec však v roce 2009 otevřela Dubai Mall své brány prvním návštěvníkům. V samotném centru sídlí Dubai Aquarium, hotel plný luxusu s 250 apartmány, 22 kinosály a 120 restauracemi a kavárnami. Pro děti jsou v tomto centru připraveny úžasné atrakce, v čele se SEGA republic zábavním parkem a velkým kluzištěm, dále pak Kid Zania, park který děti nejen baví, ale také učí. Centrum je stavěno v high-tech slohu pomocí nejmodernějších technologií a pokroků doby. Vlastně nemusíte mít ani nákupní horečku, stačí pouze projít a vidět.
Wild Wadi water park, Jumeirah beach hotel a Budrž al-Arab
Navštívíte-li Dubaj s dětmi, zvláště pak oceníte aquaparky. Jeden z nejpoutavějších je Wild Wadi water park ležící v bezprostřední blízkosti Jumeirah beach hotelu a mrakodrapu a zároveň luxusnímu pětihvězdičkovému hotelu Budrž al-Arab (Plachetnice). Hotel je známý po celém světě, a to hlavně díky architektonickému vzhledu, ceně za celkovou stavbu, která činí jednu miliardu dolarů a také díky své honosné výzdobě 10 000 m² plátkového zlata. Z nepřeberného množství atrakcí Wild Wadi parku zmiňme alespoň několik. Master Blaster atrakce, divoké jízdy na nafukovacích kruzích, Juha’s Dhow a lagoon hřiště pro děti, koncentrace více než 100 vodních her a Breakers Bay je bazén s uměle tvořenými vlnami, FlowRider jízdy, Wipeout a Riptide surfovací simulátory, více než sedm tun vody za sekundu dávkované v tenké vrstvě přes tvarované pěnové struktury imitující surfovací vlnu a další.
Rezort Madinat Jumeirah a tržnice Souk Madinat Jumeirah
Neuvěřitelné místo o ploše 40 hektarů krajiny, zahrad, luxusu ale hlavně arabské tradice. Věrné kopie úmyslně vytvořené tak, aby si návštěvník připadal jako v dávných arabských dobách. Někdy se tento rezort přezdívá Dubajskými Benátkami. Ať už díky principu uměle vytvořeného kanálu, kde se můžeme na loďkách kochat architekturou okolí, hlavně pak větrnými věžemi a pevností. V tomto rezortu najdeme jak luxusní hotely, soukromé letní domy v blízkém okolí areálu, wellness centrum Talise Spa, divadlo, tak i množství barů, restaurací a teras ke klidnému sezení a odpočinku.
Jedno z hlavních lákadel největšího letoviska v Dubaji je Souk Madinat Jumeirah. Súk, neboli tržnice s nekonečnými uličkami plnými stánků, doslova s poklady světa blízkého východu. Vůně výrazných tradičních parfémů a arabského koření vás omámí. Nejkrásnější pohled se vám naskytne v noci. Zářící lampy, ručně vyráběné suvenýry a jiné vizuální požitky si budete pamatovat navždy.
Palm Islands
Umělé Palmové ostrovy a poloostrovy jsou naprosto ojedinělým světovým jevem. Ostrovy v podobě palm jsou celkem tři a nesou názvy Palm Jumeirah, Palm Jebel Ali a Palm Deira, dále několik souostroví a z nich nejznámější The World z ptačí perspektivy zobrazující světové kontinenty. Některé části jsou již plně dokončeny, některé se stále tvoří. Budoucí odhad je umístění přes 100 luxusních hotelů, soukromé rezidenční vily, kde každá bude vlastnit svůj kousek soukromé pláže, luxusní byty, restaurace, parky, přístavy, nákupní centra a mnoho dalšího. Veškeré přírodní materiály a suroviny pro výstavbu ostrovů a poloostrovů jsou těženy v Arabských emirátech, hlavně pak z kamenů a písku ze dna Perského zálivu.
Ski Dubai
Dvaadvacet metrů čtverečních pokrytých sněhem a ledem, obklopených luxusem, obchody, restauracemi a bary jednoho z největších obchodních center na světe Mall of the Emirates. Vytváří iluzi 85 metrů vysoké hory, křižující 5 sjezdovek a pyšní se také celosvětově první krytou černou sjezdovkou a devadesáti metry dlouhým korytem, které je určeno snowboadristům. Sáňkové dráhy, ledové plochy, střelnice na ledové koule, ledová jeskyně, lanovky, vleky, sněhové bludiště, místa určená pro stavbu sněhuláků, i takový druh zábavy můžete v městě Arabských emirátů najít. A to proto, že v Dubaji je možné snad všechno. Ne nadarmo se přezdívá městem zázraků.