VELKÝ PŘEHLED ESENCIÁLNÍCH OLEJŮ: K ČEMU SLOUŽÍ RŮŽE, TIMIÁN A 8 DALŠÍCH?

Co vlastně esenciální oleje jsou? Jak se vyrábí a k čemu se používají? Které jsou ty nejznámější? Na všechny tyto otázky vám přinášíme odpověď a věříme, že si zde najdete ten svůj nový, oblíbený esenciální olejíček.

Esenciální oleje jsou směsi látek, které se vyskytují zpravidla ve všech částech rostlin. Tyto vzácné látky se destilují, čímž se vytvoří velmi koncentrované oleje. Na použití pak opravdu stačí vždy jen pár kapek. Využívat je můžete různě. Dají se inhalovat, používají se jako masážní oleje, do koupelí nebo jako vonné oleje do aromalamp. Esenciální oleje ve své koncentrované podobě však nikdy nepoužívejte přímo na pokožku, ale vždy je nařeďte základovými oleji.

Levandule

Začněme tím, co všichni dobře známe. Levandule je pro své zklidňující účinky známá už po staletí. Zmírňuje stres a snižuje napětí. Je také skvělým pomocníkem při nespavosti. Zkuste si před spaním nakapat pár kapek do aromalampy nebo si nastříkat levandulovou vodu nad postel.


Heřmánek

Heřmánkový olej snižuje horečku, podporuje trávení, tlumí menstruační bolesti a je skvělým pomocníkem při bolestech zubů. Zvyšuje celkovou obranyschopnost organismu, pomáhá uvolnit nervový systém a v neposlední řadě brání tvorbě jizev.


Růže

Růže, jakožto symbol lásky a krásy, je skvělým pomocníkem při bolestech hlavy, navíc ulevuje při nevolnosti. Stejně jako výše zmíněné esence pomáhá proti úzkostem, pozitivně ovlivňuje náladu a harmonizuje tělo i mysl.


Citron

Citron pročišťuje a uvolňuje. Snižuje stres a pomáhá nám zůstat svěží. Je tedy ideálním favoritem do práce či k učení na zkoušky. Pomáhá při bolestech hlavy, snižuje únavu a vyčerpání a stimuluje imunitu.


Timián

Esenciální olej z tymiánu patří mezi jeden z nejsilnějších povzbuzujících olejů. Je vhodný pro nervovou slabost a chronickou úzkost. Rozptyluje melancholii a napomáhá k aktivitě. Mimo to také dodává odvahu a napomáhá sebedůvěře.


Pomeranč

Mezi jeho hlavní aromaterapeutické vlastnosti patří antidepresivní, protizánětlivé a antioxidační účinky. Pomáhá při poruchách spánku a je skvělým pomocníkem při potížích s trávením. A navíc, kdo by nemiloval vůni pomerančů.


Neroli

Neroli, neboli ženský olej, je velmi jemný a harmonizující. Pomáhá při menopauze a bojuje proti vráskám. Skvěle pomáhá při nespavosti miminek.


Myrha

Pomocník při zánětech a infekcích. Posiluje imunitu, pečuje o ústní dutinu, pomáhá při hojení ran a nejrůznějších kožních poraněních. Má také, kromě již zmíněného, pozitivní účinky na nervovou soustavu.


Máta peprná

Esenciální olej známý především pro své stimulační, analgetické a chladivé vlastnosti. Tlumí nevolnosti a křeče, ulevuje při dýchacích potížích a bolestech hlavy. Také pomáhá při nachlazení a chřipce. Mentol, jak známo, vyvolává pocit chladu a znecitlivuje. Tím ulevuje od svědivé pokožky.


Eucalyptus

Chladivá a mentol připomínající vůně otevírá a čistí dýchací dutiny. Pomáhá při nachlazení, zejména pak při kašli a rýmě. Kromě jiného osvěžuje a čistí vzduch, čímž podporuje koncentraci a soustředěnost. Je to také skvělý přírodní repelent.

Zdroje fotografií: pinterest.co.uk
Tereza Bartoňová

Leave a Reply