VLASTNOSTI SPRÁVNÉ (EKOLOGICKÉ) JÓGAMATKY

Nebyli jsme jistě sami, když jsme se snažili začít s jógou bez správné podložky. Přeci si nejdříve nekoupíte podložku, když ani nevíte, zda vás jóga začne bavit. Jenže bez ní vás prostě bude bavit méně. Abyste mohli cvičit naplno, vaše jógamatka vám musí být oporou. Jakou vybrat, aby splňovala všechny požadavky a současně neškodila životnímu prostředí?

Na co jógamatku a jaká by měla být?

Podložka na jógu se používá zejména proto, aby vám při cvičení neujížděly nohy či ruce. Při náročnějších pozicích byste na obyčejné cvičební karimatce či podlaze klouzali. Jógamatky se vyrábějí v různých úpravách – některé kloužou méně, některé více. Má to své opodstatnění. Při cvičení dynamičtějšího stylu jógy je nevhodné, aby podložka vůbec neklouzala. „Cvičit Ashtangu na neklouzavé podložce, na kterou při budování rozsahu pozice člověk spoléhá víc než na vlastní stabilitu, není vhodné. Pak můžou vznikat různá zranění kloubů, která se dlouho hojí,“ upozorňuje Jana Podroužková, profesionální lektorka jógy. Zároveň dodává, že z vlastní praxe ví, že nevhodný výběr podložky často vede k úplnému opuštění cvičení.

Proto je dobré kupovat podložku již s rozmyslem, který druh jógy vám vyhovuje a podle toho přizpůsobit i výběr. Na e-shopu s českými jógamatkami Dhaara je u všech podložek uvedeno, na které cvičení se hodí. V případě, že byste si ani tak nebyli jistí, je možné poslat dotaz, na základě kterého s vámi výrobci podložky individuálně zkonzultují vaše potřeby a doporučí vhodnou jógamatku.

Přečtěte si také: 10 základních druhů jógy – vyberte si ten pravý pro sebe

Design, který dýchne atmosférou

Jógamatky Dhaara mají oproti běžným podložkám na jógu několik nesporných výhod. První z nich je, že patří k hrstce českých jógových výrobků. Design úplně první kolekce vznikl v pokročilém výpočetním programu a sami autoři ho označují jako art-tech experiment. My bychom dodali, že se povedl. Inspirací pro design podložek je zejména příroda, zážitky z cestování a na podněty nekonečný snový svět, který nezná hranic. „V designu našich podložek jde o propojení tradičních výtvarných technik a fotografie s digitální grafikou. Inspiraci potkávám všude. Často cestujeme a každý kousek přírody ve mně vyvolává jiné dojmy a pocity, které se pak snažím vtisknout do podložky, aby se na ní člověk cítil podobně příjemně, jako já na svých objevných cestách různými zákoutími naší planety,“ vypráví Jana Podroužková.

Ekologická výroba českých jógamatek

Na výrobu Dhaara podložek jsou používány ekologicky šetrné materiály a je úplně vynecháno chemické lepení. Namísto toho se jógamatky lisují za tepla, čímž z jejich výroby odpadají škodlivé ftaláty, silikony a plastová lepidla. Tuto část považujeme za velmi důležitou, jelikož vaše podložka na jógu bude neodmyslitelnou součástí cvičení, budete si na ni pokládat celé tělo včetně obličeje a během relaxační pozice dítěte dýchat přímo do ní. Díky ekologickému původu jógamatky se ale nemusíte bát, že vdechujete škodlivé chemikálie. A jak vzniká ta dechberoucí barevnost? Podložky získávají své vzory díky barvám na vodní bázi, které se v průběhu používání nevymývají a nedráždí vaši pokožku.

Zdroj fotografií: dhaara.cz

2 thoughts

    1. Dobrý den, podle rozhovoru se zakladatelkou značky se sice vyrábějí v zahraničí, ale je to z technických důvodů. Majitelka zatím nenašla vhodné výrobní prostory v České republice, ale stále se o to snaží a přesunutí výroby je pro ní důležité. 😊

      Přejeme krásný den,
      tým D.A

Leave a Reply