Vypravěčka černobílých příběhů: Fotografka Gabriela Oravová

Gabriela Oravová je živoucím důkazem úspěchu českého umění na zahraniční scéně. Fotografka dlouhodobě žije v belgickém Bruselu a patří ke generaci současných fotografů umělecké fotografie.

Gabriela Oravová: Neviditelná paní

Vypravěčka černobílých příběhů

Autorka často volí minimalistickou kompozici a její fotografie vyvolávají pocity nostalgie, záhadnosti a zážitek z jakési příjemné samoty. Často zobrazuje svým černobílým hledáčkem život při pobřeží Severního moře, ale také tepající metropole jako Prahu, Brusel, Paříž, Madrid nebo Londýn. Vystudovala francouzskou a italskou literaturu a filologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a v současnosti je aktivní členkou společenství Balthasar sdružující belgické umělce, fotografy, designéry a návrháře.

Gabriela Oravová nás svými fotografiemi zve do světa na pomezí materiálnosti a spirituality. Stírá hranice skutečného, známého bytí a mnohdy inklinuje k surrealistické estetice, čímž dává prostor pro nejednoznačné interpretace a podtrhuje ono magické tajemno a znejistění, které fotografie vyvolávají. Tyto vizuály donutí diváka často přemýšlet nad záhadností lidské existence a její minimalistické kompozice získávají moc vyprávět nevyřčené příběhy pod povrchem.

Gabriela Oravová: Osamělá nevěsta

Ocenění a výstavní činnost

Její umění mohou obdivovat návštěvníci galerií v USA a Evropě, kde pravidelně své fotografie vystavuje a za něž získala řadu ocenění. Mimo jiné si také odnesla prestižní cenu “Umělce budoucnosti” od časopisu “Contemporary Art Curator Magazine”

Fotografická práce Gabriely Oravové je k vidění v rámci její trvalé výstavy v galerii moderního umění Balthasar Brussels v centru města na adrese Place du Grand Sablon 40 v belgickém Bruselu. 

Gabriela Oravová: Nekonečný večer

Kontaktní informace

Autorku můžete blíže poznat i skrze její webové stránky či pravidelně sledovat nové černobílé příběhy na instagramu

Leave a Reply