VYROBTE SI NEOBYČEJNOU TRENDY HÁČKOVANOU TAŠKU

Háčkované tašky se těší rok co rok stále větší oblibě. Pokud vám tedy už zevšedněly, zbystřete! Máme pro vás návod, jak z obyčejné háčkované kabelky udělat unikátní a neobyčejný kousek. I když umíte jen základní krátký sloupek, bez problému ji zvládnete vyrobit také.

Háčkovaná kabelka s koženým dnem a popruhem z příze Špagety

Co budeme k výrobě háčkované tašky s koženým dnem potřebovat?

Postačí pruh kůže (nebo koženky) a pokud jí doma zrovna nemáte, nebo v místní galanterii není dostupná, nezoufejte. Recyklujte starší kabelku, kterou už nenosíte a takovýto pruh si z ní prostě vystřihněte. Háčkovat budeme z příze Špagety, nejlépe o obsahu 90 % bavlny a 10 % polyesteru, které jsou zvláště při letním nošení velmi pohodlné a příjemné. Potřebovat budeme cca 100-110 metrů této příze.

Přečtěte si také: CO SI UHÁČKOVAT ZE ŠPAGÁTŮ

Dále pak budete potřebovat pomůcky jako háček (většinou dle určení na špagetových přízích háček velikosti 10-12, doporučujeme však menší velikost háčku pro správnou pevnost vyrobené tašky), děrovací kleště, pokud je však doma nemáte, buďte v klidu! Postačí menší kladivo a razidlo nebo tlustý hřebík či šroub. Chcete-li zvýšit životnost vaší tašky a nebo jen přidat na výsledném efektu, zakupte dvě (mohou být i čtyři) koncovky na dno běžně dostupné v galanteriích jako komponenty na výrobu kabelek. Pro variantu s dlouhým popruhem přes rameno a pro nošení typu crossbody pak dva kovové polokroužky a dvě karabiny. Pokud se vám ale nechce tvořit dno vlastnoručně, je tu alternativa: zakoupit se dají připravené dna na kabelky včetně potřebných dírek.

Příprava a první kroky

Vystřihneme si obdélník o šířce 8 a délce 25 cm a vzniklé rohy zaoblíme zastřižením. Pomocí kleští (nebo kladiva a razidla či hřebíku) vytvoříme dírky pro první řadu návaznosti špaget. Mezery děláme pravidelné, s rozestupem zhruba 1 cm mezi jednotlivými dírkami. Těmi pak vytvoříme první řadu háčkování. Z rubové strany jednoduchým průvlekem pomocí háčku tvoříme očka na líci dna a bez nahození provlečeme vzniklým očkem. Takto po celém obvodu, do každé dírky provlékáme, dáváme však pozor, abychom příliš neutahovali. Kožené (či koženkové) dno by se nám pak nepříjemně kroutilo.

Postup háčkování samotné tašky

Po uháčkovaní této první řady začneme háčkovat samotný obvod tašky. Je to jednoduché, určitě to zvládnete! Každé řetízkové oko (připravené po celém obvodu) podebereme háčkem a uháčkujeme krátký sloupek. Gratulujeme! Teď už jen pokračujeme v celém obvodu krátkými sloupky a vytvoříme požadovanou výšku tašky až po samotné uši, které vytvoříme v dalším kroku.

Ucha kabelky a dokončení háčkování

Položte si tašku na rovný povrch a v krajích (v přelomu předního a zadního dílu tašky, jednoduše řečeno) si očkem provlékneme spínací špendlík. Vypočítáme přesnou polovinu dílu předního (shodně i zadního) a vlevo i vpravo si od vyznačeného středu dílu označíme spínacími knoflíky 5 oček. Celkem nám tedy (přesně ve středu zadního a předního dílu tašky) vznikne 10 oček připravených na ucho tašky. Pokračujeme v háčkování krátkých sloupků.

Ve chvíli, kdy se dostaneme k desátému z deseti připravených oček, uháčkujeme volně deset oček klasického řetízku. Totéž provedeme na zadní straně tašky. V druhé řadě od takto vytvořených uší tašky pokračujeme i v místě volného řetízku krátkými sloupky. Stačí takto uháčkovat dvě řady po celém obvodu a můžeme ukončovat. Doporučujeme ukončit v boční straně tašky tak, aby ukončení bylo co nejméně viditelné. Poslední očko neděláme jako krátký sloupek, pouze protáhneme najednou háčkem obě očka, uzlík a je hotovo. Konec příze pak provlečeme několika očky pouze zadní nitkou zevnitř tašky.

Detaily dělají největší parádu

Bylo to jednoduché, jak jsme slíbili. Ale! V neposlední řadě vás čekají detaily a ty jak známo, udělají největší parádu. Na dně tašky si vyměříme stejnou vzdálenost od krajů a přesně uprostřed dna si připravíme dvě dírky pro vložení koncovek na dno kabelky. Ty funguji na principu: propíchneme, provlečeme pojistným kolečkem s dírkou, oba zobáčky na koncovce roztáhneme a přitlačíme tak, aby pevně držely.

Pokud chcete variantu s prodlouženým popruhem (pro nošení na rameno, či crossbody) připravte si na tašce uchycení pomocí kovových polokroužků. Vystřihněte si čtverečky 3×3 cm a v každém rohu čtverečku vytvořte dírku. Provlékněte přízí, vytvořte ouško a z rubu tašky zavažte obyčejnými dvěma uzlíky. Nezapomeňte pečlivě provléknout a schovat zbytky příze uvnitř tašky. Dlouhý popruh poté můžete buď uháčkovat a nebo (máte-li šicí stroj) vystřihnout pruh kůže (nebo koženky) a prošít.

Nakonec upevníme karabiny. My jsme při tvorbě návodu vytvořili také kožená madla na ucha tašky. Jak na ně? Změříte si krejčovským metrem obvod ucha, vystřihnete o 0,5 cm koženého obdélníku navíc v šířce madla, vytvoříte dírky na provlečení příze a prošíváte z rubu do líce s vracením se o jeden steh, tak aby vám ani z jedné strany nevznikly průvleky příze s mezerami.

A je to! Přejeme vám příjemné tvoření a gratulujeme k dalšímu vlastnoručnímu výrobku s návody na D.A!

Leave a Reply