PROČ DÍTĚTI DOPŘÁT LETNÍ TÁBOR?

Zanedlouho skončí školní rok a dorazí dvouměsíční letní prázdniny. Většina rodičů řeší otázku, jak naložit s volným časem svých dětí. Ne každý rodič má možnost mít delší letní dovolenou, nemá k dispozici zástup babiček pro vystřídání nebo jinou možnost dlouhodobého hlídání svých nejmenších. A tak přichází otázka: Letní dětské tábory, ano či ne?

action activity boy children

Jak takový letní tábor vlastně vypadá?

Pro ty, kdo zatím neměli možnost dnešní letní tábory vidět nebo si zkusit, pojďme zmínit několik důležitých faktů k ucelení představy. Letní tábor vaše děti nejen zabaví, ale také udrží v režimu. Pravidelné budíčky, ranní rozcvičky, společné snídaně, obědy a večeře, hygienické návyky, zábavné hry, soutěže, kreativní činnosti, něco málo z učení, hlavně však vytvoření vztahu k přírodě. Mnoho dětí především vyrůstající v městech ocení hlavně volný pohyb v zeleni a poznávání principů přírody.

Proč poslat dítě na tábor?

Těm kdo mají s tábory osobní zkušenosti jistě nemusíme říkat, ale těm, co je nemají, rádi několik výhod sdělíme. V první řadě samostatnost a rozvoj vlastního myšlení. Za asistence rodičů (ať už doma, na chalupě či dovolené) je vše snazší. Na táboře je dítě velkou mírou vedeno k vlastní odpovědnosti a seberealizaci. Není to o tom dítě na několik dní vyslat do neznáma, ale dát mu prostor k novým zážitkům a zkušenostem.

two man riding mountain bike on dirt road at daytime

Jak vybrat ten správný letní tábor?

Při výběru letního táboru je určitě důležité mít správné a kompletní informace. Chceme přeci vědět komu dítě svěříme a musíme si být jistí, že jak pedagogický, tak i zdravotní personál je spolehlivý. Důležitými faktory při výběru jsou také informace o programu, ubytovacích podmínkách a celkovém stravování. Každý může mít jiné požadavky a jen patřičnými informacemi předejdeme případným nepříjemnostem. Ať už jde o řešení problémů, spokojenost vašeho dítěte nebo vaši.

Příprava na letní tábor

Většinou se dostaneme (zvláště pak, jede-li dítko na tábor prvně) do situace, že děti odloučení snášejí lépe než rodiče. Důležitá je psychická příprava. Určitě není dobré děti dopředu stresovat, rozsáhle vysvětlovat, co nesmí dělat, jak se má chovat, co musí sdělovat a řešit s vedoucími tábora nebo jak má reagovat v možných situacích na místě. Věřte, že vedoucí a organizátoři táborů si na místě vyřeší vše lépe. Nedávejte před dětmi najevo strach, obavy nebo lítost z odloučení. Vytvořte veselou náladu a nadšení ze zážitků, které na táboře budou mít. Podporujte jejich plánování, co se bude na táboře dít, sbalte zavazadla společně a každý kus oblečení či kosmetiky okomentujte, kdy a jak použít. Svolte samostatný výběr triček, šortek a dalšího oblečení, dovolíte tak projevit iniciativu představení se ostatním od prvního momentu, příjezdu.

group of people enjoying music concert

A jak to vlastně bez dítka přežít?

Věnujte se naplno práci, získejte tak čas na budoucí společné dny. Nezapomeňte sami na sebe. Vytáhněte oblíbenou knihu nebo zásobu časopisů, v klidu si vychutnejte oblíbený drink nebo kávu na zahradě u bazénu, uvolněte se realizací nových projektů na zahradě, v kuchyni, upravte si dům k obrazu svému. Domluvte si dlouho odkládanou kávu nebo grilovačku s přáteli, zkrátka i vy si užijte dobu strávenou na táboře stejně jako si jí užije vaše dítě. 

water-fight-children-water-play-51349.jpeg