STŘIH, ZÁKLAD KAŽDÉHO MODELU

Vhodný střih je to, co bychom měli řešit od samého počátku. Ať už jde o koupi modelu či home made zhotovení.

typy-postav-image-b1.jpg

Čeho se držet při výběru střihu modelů?

Ať už jde o jakýkoli model z celkového outfitu, je zřejmé, že všem nepadne v jednom střihovém provedení. A právě tady by měla začít základní úvaha a volba. Pojďme si zmínit několik základních vodítek, kterými bychom se při volbě střihu měli držet.

  • vzhledem k typu postavy
  • vzhledem k výšce postavy
  • vzhledem k stylu sobě vlastnímu
  • vzhledem k aktuálnímu trendu

Konfekce vs. na míru

Další rozhodující volbou se poté stává rozhodnutí, zda kupuji konfekci v běžných či značkových obchodech nebo volím zhotovení oděvů na míru, ať už zakázkové šití či home made. V prvním případě již vybíráte z hotových modelů a jde prakticky jen o to nenechat se rozhodit zkoušením většího počtu kusů v kabince. V případě druhém je sice více možností, ale ze startu nemáte nic jiného než technický nákres, holou představu či foto modelu tak, jak jej ušil někdo před vámi a střih prodává dále.

kabinky

Jak střih vznikne?

Střih se v základu tvoří konstrukcí střihu ve zmenšeném měřítku. Poté se přenáší v měřítku 1:1 do reálné podoby. Ačkoli jsou dnes konstrukční možnosti prakticky neomezené a téměř nekonečné, většina z nás by si nedokázala představit finální vzhled ušitého modelu z kusů nastříhaného střihového papíru. A v tom případě je dobré mít k dispozici črty, návrhy nebo technické nákresy. Ty nám také dokáží maximálně napovědět, jak daný střih bude lahodit našim dispozicím.

nákresy

Proč je vlastně tak důležité střih řešit?

Protože jedině ve skvěle padnoucím oblečení se budete cítit dobře a svá. Střih dokáže nejen zamaskovat nedostatky, jakými jsou například krátké nohy, větší boky, široká ramena, ale také vyzdvihnout přednosti vaší postavy. Máme-li krasné dlouhé nohy, chceme je ukázat. Dlouhou jemnou šíji jistě nebudeme schovávat jen v rolácích nebo své pracně získané břišní svaly nebudeme zahalovat do oversized velikostí.

lbd

 

Jak vyzrát na střihy v aktuálních trendech?

Aktuálními trendy jsou například volány. Je jasné, že volány ve výstřizích nemůže zvolit žena se širšími rameny. To však neznamená opustit možnost být trendy. Stačí trocha představivosti a času hledat či tvořit. Volány můžeme uplatnit v tomto případě například na dolním kraji sukně, vsazením do pasu nebo také jako řešení ukončení rukávů (namísto manžet, navolněním od lokte a jakkoli jinak). Zkrátka není nutno se vzdát trendu, pokud nám trendy prvek nesedne na konkrétním modelu.

volány.jpg

Zdroje fotografií:  modniarena.cz ; lighthouseclub.sk ;
shutterstock.com ; modnipeklo.cz ;
profimedia.cz  ; secondstreet.ru