ZÁKLADY ŠATNÍKU: 1. DÍL – TRIČKA

Skříň plná oblečení a vy přesto nemáte co na sebe. Chystáte se na akci a přestože máte dvoje nové šaty, stejně obléknete ty oblíbené, které už jste na sobě měla snad stokrát. Ach, jak dobře tyto situace (téměř) všichni známe. Proto jsme si pro vás připravili mini seriál o často skloňovaných základech šatníku. Každý díl věnujeme jednomu kusu a prozradíme vše důležité, na co byste si při jeho pořizování měli dát pozor.

Barvy

Na začátek přeci jenom trochu toho otřepaného basic. Uznejte ale, že bílé tričko se dá opravdu vzít téměř ke všemu. Takže to máme jedno bílé tričko. Další už doplníte podle svých preferencí a stylu. Za nás by ještě nemělo chybět černé a pruhované tričko, tzv. Breton top. Pokud ve svém šatníku máte hodně šedé, potom i šedé basic triko s lodičkovým nebo véčkovým výstřihem by zde mělo mít své místo.

Střih

Basic znamená, že střih nebude hýřit žádnými zvláštními ozdobami. I tak ale rozlišujeme několik základních druhů střihů a pro každou ženu i muže bude vhodný trochu jiný. Dámy, vy si rozmyslete, zda preferujete obepnutý střih s véčkovým výstřihem, oversized s kulatým výstřihem nebo rovné delší triko s výstřihem lodičkovým. Pánové, u vás je to velmi podobné. Nosíte raději volnější kratší trika nebo delší na tělo? Takové, jaké máte nejraději, byste si měli pořídit v základních barvách a ve vysoké kvalitě.

Materiál

Přesto je tu jedna společná věc, na kterou bychom měli brát zřetel, pokud chceme opravdu funkční a radost dělající šatník. Není tím nic jiného než kvalita a materiálové složení. Nejpříjemnější jsou bavlněná trička, ať už čistě bavlněná, nebo s menší příměsí elastanu. Ideálně kupujte trička z bio bavlny, ale tady pozor, vždy pozorně čtěte etikety a nenechte se napálit. Ale o tom, proč upřednostnit bio bavlnu, ideálně fairtrade, třeba někdy příště. A kde teda ta správná trička koupit?

BĚŽNÉ OBCHODY

Nebudeme zde jmenovat, každý máme svůj oblíbený. Přesto při výběru dbejte na kvalitu materiálu a jeho složení. Byť může módní řetězec nabízet zdánlivě kvalitní a hezky ušité triko za zlomek ceny lokální značky, pamatujte, že není bavlna jako bavlna a není nit jako nit. Zatímco triko z řetězce po pár vyprání může začít dělat pucky a přetočí se mu švy, u na první pohled téměř totožného trika o několik set dražšího se vám nic podobného nestane ani po letech.

Přečtěte si také: Bavlna – nejužívanější materiál

LOKÁLNÍ ZNAČKY 

Skvělá volba, pokud se (ne)zajímáte o udržitelnost a všechno, co s tímto tématem souvisí. Investice do těchto kousků bude trochu vyšší, ale nebojte, vaši peněženku nezruinuje. A určitě to je další krůček k udržitelnějšímu šatníku.

A teď pár tipů, kde taková trička z lokální tvorby sehnat. 

Etikbutik – eshop, který nabízí stylové a cenově dostupné oblečení od etických a udržitelných značek, vybrané kousky od českých designérů a veganskou obuv a doplňky. Pokud jste z Prahy, můžete navštívit i jejich stylový showroom. 

Eshop.meeradesign – oblečení od žen pro ženy. Je to oblečení, které dýchá, hřeje i chladí. České, ručně šité, z bio bavlny. Jednoduché, pomalé, ohleduplné. 

Tuktuki jsou krásné věci z celého světa, které mají svůj osobitý příběh a historii. Zboží, které zde najdete, pochází z malých dílen působících v zemích Afriky a Asie. Jejich společným jmenovatelem je neziskový charakter, ruční výroba a spolupráce se znevýhodněnými skupinami obyvatel.

Přečtěte si také: Jak si vybrat basic triko?

Tereza Bartoňová
Zdroj fotografií: pinterest.com, ornazi.com

Leave a Reply