ZÁKLADY ŠATNÍKU: 3. DÍL – DŽÍNY

Z pracovního oděvu povýšily během pár desítek let tak vysoko, že je v pořádku, aby je oblékala britská královská rodina. Pokud se nějakému kusu oděvu podařilo projít velkou reformou a zůstat stále stejný, jsou jím právě džíny.

Kde se vzaly, tu se vzaly… džíny

Nesmrtelná klasika, jejíž příběh se začal psát už před více než 140 lety. Původně měly sloužit jako pracovní oděv pro zlatokopy. Nepřišel s nimi nikdo jiný než dva společníci Jacob Davis a Levi Strauss jako firma Levi Strauss & Co. – Levi’s. Módní fenomén se z nich ale stal až mezi 50. a 60. lety dvacátého století, kdy se v myslích lidu zafixovaly jako symbol revolty. Část slávy jim připsal mimo jiné i známý herec James Dean ve filmu Rebel bez příčiny.

Jak vybrat správný střih?

Straight

Tento střih asi není třeba představovat. Je to klasika, která si drží své místo v šatnících už pěkných pár let. A proč? Střih je jednoduchý, a pokud zvolíte správnou velikost a barvu, bude vám slušet. Měly by vás přirozeně obepínat okolo pasu, boků, stehen a kolen, pod nimi by měly být o něco volnější. Prostě přesně tak, aby dodržely, co jejich jméno slibuje – rovné.

Skinny

Od slova skin budou skinny džíny doslova vaší druhou kůží. Oproti ostatním džínám obsahují mnohem více elastanu, takže jsou opravdu pohodlné. Na druhou stranu veřejně všem přiznají veškeré nedostatky vaší postavy.

Slim

Tento střih je opět úzce střižený, materiál už ale není tak pružný jako u skinny džín. Dejte si jen pozor na výšku pasu a délku nohavic. Pokud potřebujete prodloužit nohy a tím i opticky zeštíhlit postavu, zvolte ty s vyšším pasem (nízký pas obecně zkracuje nohy a přidává kila v oblasti boků a stehen).

Boyfriend

Jak už název vypovídá, jedná se o džíny, které by měly vypadat jako byste si je půjčila od svého přítele. Mají nižší sed a zároveň jsou volné přes boky. Tento střih bude obecně slušet spíše vyšším a štíhlejším postavám. Není to však pravidlo, opět záleží na vás, jak se v nich budete cítit a jaký celkový look s nimi vytvoříte. Skvěle budou vypadat s teniskami i podpatky.

Mom jeans

Tyto džíny evokují devadesátky. Hodně vysoký pas, rovné nohavice a lehce ošoupaný efekt. Vzpomeňte, co nosila Rachel s Monicou v seriálu Přátelé. Mom jeans svědčí ženským křivkám, navíc krásně zvýrazní pas. Nemusíte se jich však bát, ani pokud máte drobnější postavu. Budou slušet také vám.

Zvonáče

V sedmdesátých letech nebyl snad nikdo, kdo by je neměl. Potom udeřily znovu s novým miléniem a teď? Pomalu ale jistě se zvonové nohavice vrací zase. Většinou mají vyšší pas, což vám opticky prodlouží nohy. A pokud máte širší boky, nohavice džínů, které se od kolen rozšiřují, je krásně schovají. Nejlépe zvonáče vypadají s botami na vyšším podpatku.

Odstín

Džíny jsou modré, o tom není pochyb. Ale i jejich odstín se mění v závislosti na trendech. Nejvíce nadčasovou barvou je sytá modrá, zatímco vyšusovaná modrá až do bílé náleží spíše sezónním trendům.

Není denim jako denim

Správný a kvalitní denim by měl být pevný a nebude tudíž snadné ho tvarovat. Proto si můžete všimnout, že rovné nebo zvonové džíny od kvalitních výrobců mohou být ze silného nepoddajného materiálu, zatímco ultra skinny z řetězce se krásně přizpůsobí vaší postavě. Opravdu tomu tak je, rozdíly jsou patrné. Nicméně pravdou zůstává, že čím pevnější denim, tím kvalitnější.

Kam a jak je nosit

Džíny, jak už jsme zmiňovali výše, jsou opravdu univerzálním kouskem šatníku, který se hodí vlastně ke všemu. Na druhou stranu inspirace není nikdy dost, takže si pojďme ukázat pár outfitů, které vám vytrhnou trn z paty pokaždé, když „nebudete mít co na sebe“.

TIP 1: V jednoduchosti je krása. To platí i o obyčejném bílém či proužkovaném tričku, bílých teniskách a vašich oblíbených džínách. V tomto outfitu v pohodě zvládnete celý den. Na večer si přibalte koženkovou bundičku či sako, červenou rtěnku a máte vyhráno.

TIP 2: Pokud potřebujete o něco formálnější outfit, ale do šatů se vám zrovna dvakrát nechce, nevadí. Doplňte džíny o jakoukoli, ideálně bílou, košili, na nohy obujte lodičky do špičky a look hodný kanceláře je na světě. Pokud byste outfit přeci jenom ráda něčím oživila, zkuste místo klasických černých lodiček obout lodičky červené, hořčicové nebo vínové.

LOKÁLNÍ ZNAČKY

Patrik Diamant – „Sehnat dobře padnoucí pánské džíny patří do kategorie velkých výzev. Obtěžkáni několika konfekčními kusy se plahočíme do kabinky. Pot kape z čela a negativní vibrace rezonují. První džíny nesedí přes stehna. Druhé odstávají v pase. Ve třetích by velká voda olízla kotníky. To známe asi všichni… Pod značkou Patrik Diamant ušijeme džíny i vám. Přijďte a staňte se spoluautorem svých příštích džín. Buďte vzorem.

Roman Hulmíček – „Džíny jsou moje srdeční záležitost. Do značné míry i proto, že právě džíny byly to první, co jsem si kdysi pro sebe vlastnoručně ušil. Dodnes mě nepřestávají fascinovat. Jsou univerzální, nadčasové, praktické a pohodlné. Vypadají skvěle, nové i léta nošené… a mají sex appeal.“ Roman, zakladatel značky, si už jako malý hrál v krejčovské dílně a v pěti letech si ušil z novin své první kalhoty. Ve třinácti pak opravdové džíny a v sedmnácti oblek. Poté přišel jeho první zákazník a z koníčku se stala plnohodnotná práce. 

Tereza Bartoňová
Zdroj fotografií: pinterest.com

Leave a Reply