Ať už preferujete elegantní, sportovní, romantický, punkový nebo jakýkoli jiný styl, tento kousek je jako stvořený pro vás. Hodí se totiž k sukním i ke kalhotům, k podpatkům či teniskám, na jaro i na podzim. Už tušíte? Správně! Řeč je o kožené bundičce nebo křiváku.

Trocha historie
Kožená bunda je doslova stará asi jako lidstvo samo. Přesuňme se však na začátek 20. století. Tehdy kožené bundy nosili hlavně piloti a profesionální vojáci. Kůže byla totiž skvělým materiálem, chránila před nepříznivými podmínkami a skvěle hřála. Své místo v módním světě si kožené bundy získaly až v polovině 20. století a to hlavně díky americkým filmům – Harrison Ford ve filmech o Indianu Jonesovi, udělal z hnědé kožené bundy naprostý hit. Od té doby popularita kožených bund strmě stoupala. Jinak tomu nebylo ani v hudbě. Za asi neznámější nositele těchto bund z pravé kůže můžeme jmenovat britskou kapelu Sex Pistols.
Střih
Střihů, nebo spíše typů těchto bund je nespočet. Mezi nejčastější střih patří takový, který má výrazné klopy a končí v pase. Vynechat nesmíme ani tzv. křivák, který má zip na jedné, z pravidla pravé straně bundy, a střižen může být opět do pasu, nebo o něco delší. Jaký střih si vyberete záleží čistě na vašich preferencích a vkusu. Pamatovat byste však měli na to, že křivák by měl perfektně sedět v ramenou a neměl by vám být příliš těsný přes ruce a přes prsa – měli byste ho bez problémů zapnout, přestože ho tak pravděpodobně nosit nebudete. To samé platí i pro tradičně střiženou koženou či koženkovou bundu.

Pravá nebo ekologická kůže?
O materiálu se v dnešní době vedou dlouhé diskuze. Na jedné straně stojí tábor odpůrců pravé kůže z etických důvodů, který ji nahrazuje ekologickou kůží. Ta sice na omak vypadá velmi podobně, vlastnosti pravé kůže však vykazovat nemůže. Rychleji se ošoupe v kritických místech jako jsou rukávy, klopy nebo spodní lem nebo popraská a oloupe se.
Druhý tábor z pohledu udržitelnosti a slow fashion přitakává spíše jedné opravdu kvalitní bundě z kůže přírodní, která vydrží i desítky let. Pozor, není to klišé! Pokud si opravdu pečlivě vyberete střih a nadčasový model, kožená bunda vám bude věrnou společnicí opravdu dlouho. A o její využití se opravdu bát nemusíte. Často prvotní nevýhodou je pořizovací cena. Zatímco koženková bunda se s přehledem pořídí do dvou tisíc, kvalitní kožená bunda začíná zhruba na pěti.
Jak ji nosit?
Na trhu najdete opravdu spoustu modelů kožených bund; od nadčasových hladkých, přes punkové s cvočky až po romantické s trendy nášivkami. Bát se nemusíte ani barev, pokud byste se nemohli rozhodnout, vsaďte na černou, to je klasika, kterou nic nezkazíte. Pokud ovšem s oblibou oblékáte i modrou, právě tmavě modrá kožená bunda se vám v šatníku jistě neztratí.
TIP 1: Tylová, plisovaná či áčková sukně a křivák. Tohle je must have mezi blogerkami. Není se čemu divit. Tyto dva kousky tvoří dokonalý kontrast, který z módy jen tak nevyjde.

TIP 2: Rifle, bílá košile, lodičky či tenisky, vy a vaše kožená bunda. Perfektní, no ne?

Kde ji koupit?
Tentokrát vás odkážeme na second-handy. Dají se tam najít poklady a speciálně kožené a koženkové bundy tam můžete sehnat za symbolickou cenu a navíc se zárukou, že máte originální kousek, ve kterém jen tak někoho na ulici nepotkáte.
PS: Pokud byste rádi svoji koženku nějak ozvláštnili – pošili cvočky, pokreslili či se pustili do výšivek, ale je vám líto zničit nový kousek, sekáče jsou pro tyto účely doslova ráj. Tak na nic nečekejte a pusťte se do toho!