ZÁKLADY ŠATNÍKU: 6. DÍL – BOTY

Boty změní řeč vašeho těla. Pozvednou vás psychicky i fyzicky,“ pronesl jeden z nejznámějších francouzských módních návrhářů luxusní obuvi, Christian Louboutin. A nám nezbývá než s ním souhlasit. Pokud totiž obujete boty, které vám perfektně sedí, nebude překážky, které byste v nich nepřekonali.

Zpátky do historie

První boty byly zhotovovány z přírodních materiálů, nejčastěji se splétaly z různých druhů trav. O něco později se do popředí dostala kůže. Ta obsahuje velké množství vody, tudíž sama o sobě nechrání před vlhkem a zimou. Vhodným materiálem se stává až po vyčinění, kdy se do ní přidává izolace v podobě tuku.

Každé historické období s sebou přinášelo trendy a to i v módě a obuvnictví. Ve středověku to byly například nápadně špičaté špičky bot, které skvěle sloužily například při nasedání na koně. Postupem času se obuv stále rozrůzňovala. V 16. století již existovaly značné rozdíly mezi obuví napříč různými profesemi. V době Ludvíka XIV. se obuvníci předháněli, kdo vytvoří zdobnější a extravagantnější obuv. Ženy také začaly nosit boty na vysokých podpatcích, které měly chránit lem šatů od prachu z ulice. V průběhu 19. století se obuv zjednodušila a do běžného života vstoupily tkaničky.

Přečtěte si také Troje boty, které se hodí ke všemu

Tři páry bot, se kterými prochodíte celý rok

• Bílé tenisky

O těch jste už pravděpodobně četli tolik článků a slyšeli tolik chvály, že není třeba se opakovat. Přesto nejsou tenisky jako tenisky. I tady, stejně jako u všeho, záleží na vašem stylu a vašich preferencích. Vybírat můžete z ryze sportovních až po elegantní, u kterých byste na první pohled ani neřekli, že to jsou tenisky.

• Páskové sandálky

Fashion must have, kterému je už pár let. A není divu, tyto sandálky můžete obléct ke všemu a kamkoli. Skvěle vypadají s ležérními košilovými šaty, ale i s elegantní sukní či letním sáčkem. Nejčastěji je seženete v zemitých tónech od hnědé přes béžovou až po černou. Sehnat je můžete z eko kůže nebo kvalitnější kožené, které budou sice dražší, ale je to investice, která se vám vyplatí.

• Kotníčkové kozačky

Obuv, bez které se v zimě neobejdete. Sehnat je můžete téměř ve všech různých barvách, vedle opět nešlápnete s klasickou černou nebo o něco zajímavější hnědou. Opět záleží na vašem stylu a preferencích. U těchto bot si už ale dejte větší pozor na materiál a vybírejte opravdu jen ty kvalitní. Před zimou i mokrem vás mnohem lépe ochrání kožené boty. Semišové kozačky sice na první pohled vypadají velice hezky a jemně, do sychravého počasí jsou však velmi nepraktické.

Materiál

Boty jsou část šatníku, na které bychom neměli moc šetřit. Mezi nejkvalitnější a pro nohu nejvhodnější materiály patří bezesporu již zmiňovaná kůže. Ta totiž po pár dnech, kdy je potřeba boty ideálně doma takzvaně prošlápnout, povolí a krásně se přizpůsobí tvaru vašeho chodidla. Zároveň se bavíme o materiálu, kterému když se dostane adekvátní péče, odslouží s vámi několik dlouhých let.

Lokální značky

Česká republika pomalu buduje zpět svou pověst obuvnického impéria. Ve Zlíně se těší čím dál tím větší popularitě značka Vasky, která zpracovává obuv naprosto tradičně a ručně, přitom jsou její modely cenově dostupné. Zaujmout by vás mohla značka Bohempia, která vyrábí boty z konopí. Také značky Prestige a Botas patří do české obuvnické historie a i dnes fungují.

Tereza Bartoňová
Zdroj: pinterest.com

Leave a Reply