Letním květinám a keřům v okrasných záhonech, rozkvetlým truhlíkům na oknech i rostoucí zelenině v zahrádce odzvonilo. To však neznamená, že vaše zahrady musí být ponuré, všední a nudné. Naopak – právě teď je potřeba zapracovat na tom, aby z počátku jara příštího roku byla právě ta vaše jedna z nejhezčích. A nevěšte hlavu, i na podzim můžete mít kolem domu barevné, nevšední a zábavné kreace a dekorace. Jak na to? Nechte se inspirovat.
V prvé řadě úklid
Ať už okrasné záhony či samotný trávník dostaly letošní léto pořádně zabrat. Vedrem, suchem a pálícím sluncem ne jedna rostlinka odešla na dobro, jiné zas budou potřebovat o to větší péči nyní, na podzim. Než začnete přemýšlet nad obnovou a novou výsadbou, je třeba zahradu a okolí domu pořádně uklidit a dopřát jí to, co v letních měsících ztratila. Všechny záhony nejprve očistit od plevele, a to důkladně. Máte-li okrasnou kůru, je třeba jí pořádně probrat, promíchat a odstranit staré zcela vyschlé kusy. Nový násyp můžete provést buďto nyní, nebo si jej nechat až na jaro, záleží na možnostech investice do celoročního vzhledu zahrady. Mnoho stromů a keřů vyžaduje na konci léta a startu podzimu zástřih, ať už ozdravný, či okrasný. Spálenou nebo poškozenou trávu prokypříme (strojově nebo ručně) a prosypeme semeny nového trávníku, ovšem jen lehce (mnohem intenzivněji pak trávník sejeme na počátku jara). Jelikož začíná také hojné období mechů, mysleme také na vyplenění chodníků a pevných částí zahrad, kde se mechům hojně daří.
Podzimní truhlíky, chlouba každé kreativní hospodyně
Pokud doposud máte v truhlících muškáty či jiné okrasné květiny kvetoucí na jaře a v létě, zazimujte je (kdo na jaře dělá výsadbu novou, pryč s nimi). To ale neznamená, že od teď musí být vaše okna prázdná, naopak truhlíky očistěte a připravte na novou podzimní výsadbu a výzdobu vašeho domu. Popusťte uzdu své fantazii a kreativnímu myšlení, spojte výrobu podzimního truhlíku například s blížícím se Halloweenem a využijte jakékoli podzimní plodiny, která vás napadne. Okrasné dýně, šípky (celé větvičky nebo jednotlivé šípky), kaštany, žaludy, větvičky jehličí, suché okrasné traviny a další skvosty přírody příznačné tomuto období. Pokud i na podzim chcete mít truhlík živý, můžete do něj zasadit podzimní nenáročné rostliny, právě ty, které vydrží drsnější vlivy počasí a nižší teploty. Jsou to kupříkladu vřesy, okrasné mechy, ale také kvetoucí krásnohlávky, zběhovec a jiné trvalky. A jestli se nemůžete rozhodnout, kombinujte! Spodní a základní vrstvu truhlíku osázejte živými trvalkami a jako korunu celého výtvoru ozdobte plody a úrodou podzimu.
Vyzdobte si také interiér
Co nám na zahradě naroste, tam nemusí také skončit. Vezměme si takové levandule. Doporučený menší zástřih květů (ten zásadní nechte až na start jara) na konci léta nám dopomůže k sušeným kyticím, voňavé a krásně vypadající i v suchém. Levandulové okvětí můžeme také usušit a poté očesat jednotlivé malé části květů, kterými můžeme následně naplnit ozdobné mísy, použít je při výrobě vlastních svíček, uvařit si z nich voňavý levandulový čaj a nebo jimi naplnit vyrobené pytlíčky z látek, juty a organzy. Dalším příkladem jsou okrasné traviny, včas zastřižené a dobře prosušené, volně vložené do vysoké vázy. I kaštany, s oblibou sbírané dětmi, nemusí přijít nazmar. Stačí je nasypat a rozložit do velkých skleněných mís nebo je použít jako výplň do zmiňovaných váz s travinami.
A ostatní údržba
Zelení a dekoracemi to ale zdaleka nekončí. Právě teď, v období babího léta a přicházejícího podzimu, se doporučuje celková renovace zahrad, tedy i plotů, parapetů, nábytku a dalších součástí dekorace a funkčnosti našich zahrad. Nábytek dostal zabrat stejně jako rostliny, plot také lehce ztratí na své kráse. Někdy stačí lehký nátěr, jindy je potřeba brousit, barvit a lakovat. Věřte však, že investovaný čas a práce se vám v těchto případech vrátí. Nábytek bude vypadat jako nový, plot ještě lépe, než kdy předtím. Mysleme na správnost výběru barev a laků, na správné postupy broušení a nátěrů. Máte-li dost odvahy, cítíte se manuálně zruční a máte rádi originalitu, nebojte se pustit třeba do takové patiny nebo glazury. Zaručeně budete mít ten nejzajímavější a nejoriginálnější zahradní nábytek v okolí.
Zahradní práce, s velkou odměnou
Nebudeme si nalhávat, že je to jednoduché, rychlé a snadné. Naopak. V podstatě, čím větší zahrada, tím více starostí. Všechno to však děláme z jednoho prostého důvodu. A to, cítit se doma příjemně a hlavně útulně. Zahrada se sama o sebe nepostará, v tom jí musíme pomoci, a tak na ní mysleme. Ona nám to zase vrátí jedním jediným pohledem, až bude veškerá práce hotová. A jestli máte děti, zapojte je, dovolte jim být taktéž kreativní. Věřte, že vás mile překvapí, jak přiloženou ruku k dílu, tak svými výtvory pro zkrášlení zahrady a domu.