PROČ SI POŘÍDIT PŘÍRODNÍ DEODORANT NAMÍSTO KLASICKÉHO?

Přírodní deodoranty nabídnou hned několik benefitů, které u těch klasických z drogerie budete hledat jen stěží. Proč byste přírodní alternativu každodenní kosmetické nezbytnosti měla vyzkoušet? A opravdu do ní budete muset dát tolik peněz, jak se říká?

přírodní deodoratny výhody a nevýhody (3)

Pokud vás už nebaví řeči o hliníkových solích, plastech, ekologii, udržitelnosti a přírodním všem, docela vás chápeme. Rady, jak šetřit sebe i přírodu, se na nás poslední roky valí stále větším a větším tempem. Proto se tak úplně nechceme zaobírat tím, jaká chemická složka do deodorantu patří, či nikoli, ale spíše poukázat na přírodní variantu jako vhodnou alternativu. Třeba už jen proto, že deodoranty z drogerie se za chvíli omrzí.

Na začátek nám ale přeci jen dovolte…

Běžně dostupné deodoranty nejčastěji obsahují hliníkové soli, parabeny, ftaláty a formaldehyd. Už z názvů asi plyne, že zrovna nejlepší to pro naše tělo nebude, ale co dneska vlastně je, že? Právě z tohoto důvodu začali lidé přemýšlet nad tím, zda deodorant nejde vyrobit trochu jinak, bez všech těchto látek, které jsou pro tělo nepotřebné a ve výsledku i škodlivé. Dnes už seženete desítky značek zaobírajících se výrobou přírodních deodorantů i recepty, jak si takový přípravek vytvořit doma sama. Pokud jste ale někdy nějaký přírodní deodorant vyzkoušela, možná jste skončila zklamaná a o několik set korun lehčí.

Pravdou totiž je, že…

Přírodní deodorant se ne vždy dokáže vyrovnat tomu běžnému. Ne vždy dokáže odvést svou práci správně a sedne mnohem méně lidem než deodorant komerční. Důležité je se nevzdat a pokud první přírodní deodorant nevyjde, vypátrat novou značku, přečíst si recenze a zkoušet znovu. Až se vám totiž konečně dostane do ruky výrobek, který bude účinkovat podle vašich představ, budete vědět, že jste zase o krok blíže ke zdravému tělu. A to se v době, kdy je pro nás relativně nebezpečné dýchat i pít vodu, hodí.

přírodní deodoratny výhody a nevýhody (1)

Hezky popořádku – jaké jsou výhody a nevýhody?

Dostupnost – zatímco komerční deodorant koupíte v každé drogerii, supermarketu i na benzinové pumpě, deodorant přírodní budete pravděpodobně muset zakoupit online nebo ve specializovaných prodejnách s přírodní kosmetikou nebo zdravou výživou.

Konzistence – jako milovnice natlakovaných deodorantů ve spreji budete zklamaná. Přírodní deodoranty najdete snad výhradně pouze v tuhé formě.

Cena – ano, není to mýtus. Přírodní deodorant stojí více než ten komerční. Za 15 g dáte okolo 160 korun. Stejné množství běžného deodorantu vyjde zhruba na jednu čtvrtinu i méně.

Vůně – byť by se mohlo zdát, že vzhledem k menšímu počtu značek nemá sektor přírodních deodorantů jaké nové vůně nabídnout, nene. Naopak vás překvapí skvělý výběr neobvyklých vůní, nejčastěji rostlinného charakteru s velmi důvěrným zpracováním. Tedy žádné chemické mixy vůní, ale třeba čistá levandule, meduňka říznutá citrónem nebo máta s rozmarýnem. Takové vůně najdete u značky BIO rythme.

Bez obalu – některé firmy nabízejí také prodej náhradních náplní. Stačí tedy, že si deodorant koupíte jednou a pak už do obalu stačí jen dokupovat nové náplně. Nejen že ušetříte pár desítek korun, zároveň nebudete muset co pár měsíců házet do koše další a další plastový obal.

Zdraví – je to jasné. To nejdůležitější, co v životě máme. Abychom si tělo nezanášeli více a více, přírodní alternativa deodorantu je tou správnou volbou.

Jdete do přírodního deodorantu?

Skvělé! Ale připravte se, že…

Než uděláte krok vstříc zdravějšímu deodorantu, měla byste vědět jednu věc. Při přechodu z běžného deodorantu na přírodní se můžete potýkat s nadměrným pocením. To vzniká v důsledku očišťování těla od nezdravých chemických sloučenin, které se začnou vylučovat z těla ven právě formou potu. Tato detoxikační fáze probíhá zhruba pár týdnů, proto účinnost nového produktu raději posuzujte až třeba po měsíci až dvou používání, když už nebude vaše míra pocení zkreslená.

Ve výsledku byste se při používání přírodního deodorantu měla v dlouhodobém horizontu potit viditelně méně. Bez zkoušky to ale nezjistíte…

přírodní deodoratny výhody a nevýhody (2)

Zdroj fotografií: UBarverky.cz