Chystáte se na paddleboard do jižních Čech? Vyzkoušeli jsme pět míst, která budete milovat. Na své si přijdou začátečníci i pokročilí pádleři. Uhodnete, které vody jsou ty nejlepší?

Ještě než vyrazíte na vodu
Máte doma prkno, nebo si ho budete teprve pořizovat? K nejprodávanějším patří jednoznačně allaround paddleboardy, protože jsou stabilní, můžete na nich jezdit po tekoucí vodě a perfektně se hodí na rekreační paddleboarding. Jestli máte doma třeba windSUP, budou se vám naše letní tipy náramně zamlouvat. Ale pokud ho nemáte, ani to nevadí – můžete si ho vypůjčit v půjčovně paddleboardů. Rozhodně to za to stojí. Nezapomeňte na kvalitní pádlo, které bývá vyrobeno z karbonu nebo ze sklolaminátu. Jestli chcete paddleboard i s plachtou, rozhodně sáhněte po kompletech. Vyjdou vás levněji.

Doporučené výlety v jižních Čechách
Do jižních Čech se vydejte proto, že je tam krásná příroda a skvělé vodní plochy na ježdění. které přímo vybízí k vyhlídkové krasojízdě. Podívejte se na Lipno v Černé v Pošumaví, do Českého Krumlova, na rybník Osika nebo zavítejte na divokou vodu v Českém Vrbném, které najdete přímo v krajském městě České Budějovice. Jestli vás zajímají další tipy na výlety, podívejte se do článku.
Tip č. 1: Lipno v Černé v Pošumaví
Skvělá příroda a velké množství kempů lákají do okolí Lipna velký počet nadšených jezdců i rekreačních turistů. Na Lipně si můžete užívat paddleboard i windSUP. Vydejte se na výlet k ostrovu Tajvan, pěkně ho objeďte, užívejte si jízdu i přírodu, relaxujte. Ostrov je od břehu vzdálen okolo 2,2 kilometru a celý výlet i s obeplutím ostrova vám zabere asi hodinu. Kdyby se schylovalo k dešti, raději nikam nejezděte a odpočívejte u břehu, počkejte si na příjemné počasí. Pokud máte paddleboard, na který se dá připevnit plachta, rozhodně ji vezměte s sebou. Hned na břehu je bar Windy Point, u kterého najdete půjčovnu paddleboardů. Kdyby vám něco z vybavení chybělo, můžete si zde půjčit vše potřebné.
Tip č. 2: Český Krumlov
Krásné historické město Český Krumlov z vody vypadá úplně jinak, proto se vyplatí vyrazit do jeho okolí právě na paddleboardu. Auto můžete nechat zaparkované v centru města u vody na parkovišti s označením P3. Vstup do vody se nachází ihned u parkoviště pod mostem. Pojedete po proudu, minete dva jezy s propustí na levé straně. Doporučujeme, abyste jezy propluli vkleče. Za 2,2 kilometru budete na břeh vystupovat u parkoviště P2. Můžete zde nechat zaparkované druhé auto, nebo můžete někoho poprosit, aby vás vyzvedl. Mačkat se po centru města s objemnými věcmi není příliš praktické. Celá cesta na vodě trvá asi 30 minut. Kdyby se vám zdála až moc krátká, pokračujte dále po proudu do kempu.
Tip č. 3: Rybník Osika
Auto nechte stát nedaleko Nové Bystřice v Autokempu Osika. Pokud plánujete několikadenní výlet, můžete zde navíc i přespat. Vyzkoušejte si windSUP. Proč? Protože právě tady fouká stálý západní vítr. Až si osvojíte techniku pádlování a obratů, vydejte se do severovýchodního cípu, do místa přítoku potoka Dračice. Po potoce můžete pádlovat a poznávat okolí. Prozkoumejte také přírodu České Kanady, která je krásná a jedinečná.
Tip č. 4: Přehrada Orlík
Perfektní přehrada na paddleboarding vás dostane svým jedinečným a členitým břehem. Hladina je klidná a hodí se na užší touring nebo race boardy. U přehrady složíte hlavu v kempech, třeba ve známém Kempu Radava nebo Autocampu Velký Vír. Odtud můžete podnikat výlety do okolí, třeba na Zámek Orlík. Držte se raději u břehu, mimo jízdnou dráhu. Břeh je poměrně kamenitý a proto si nezapomeňte doma boty do vody.
Tip č. 5: Divoká voda v Českém Vrbném
Chuťovka pro fajnšmekry na závěr – jestli jste pokročilí pádleři, rozhodně si nenechte ujít divokou vodu v Českém Vrbném (České Budějovice). Kanál ve Vodáckém centru ČR se hodí pro adrenalinové duše. Nezapomeňte si s sebou oblečení, vodáckou vestu, helmu, boty a chrániče kolen. To, že je kanál naprosto úžasný, dokazuje konání letošního MČR SUP na divoké vodě.

Tak co, nalákal vás paddleboarding a už se rozhodujete, kam vyrazíte?