SLOVENSKO, NEJEN TURISTICKÝ RÁJ

Prodloužené víkendy? Wellness pobyty v krásném prostředí? Aktivně strávené prázdniny? Není třeba cestovat daleko. Dříve známé svou rozsáhlou turistickou mapou, dnes také jako místo plné horských a údolních luxusních resortů a destinací k wellness relaxu, rodinným aktivitám a také jako místo ideální pro sportovce a milovníky adrenalinu. To je dnešní Slovensko.

landscape-nature-waterfall-wilderness-mountain-sun-569793-pxhere.com.jpg

TURISTIKA

Rozsáhlé přírodní oblasti na území Slovenska jsou doslova ráj pro milovníky turistiky. Nabízí velmi různorodé cíle, ke kterým si můžete vyšlápnout. Ať už si libujete v  turistice horské, lehké či městské, vždy si najdete to své. K vidění jsou jak malebné staré zástavby měst, hrady, zámky, skanzeny, horské vesnice a jiné jedinečné znaky slovenské lidové kultury, tak obrovské množství horských výhledů, vodopádů a  horských tras křižujících slovenskou krajinu téměř do nekonečna. Všude přítomná zeleň, svěží horský i nížinný vzduch přímo vybízí k hlubokému nádechu a restartu myšlení. Mezi nejoblíbenější cíle horské turistiky patří bezpochyby Vysoké Tatry, Nízké Tatry, Malá Fatra a Slovenský ráj. 

nature-walking-mountain-adventure-valley-mountain-range-689914-pxhere.com.jpg

Vysoké Tatry se těší oblibě už jen díky faktu, že jde o nejvyšší pohoří jak na Slovensku, tak v Polsku. Díky své flóře a fauně se řadí do Tatranského národního parku. K vidění tu jsou Tatranské štrby, Štrbské pleso, Sedielko, nespočet údolí a dolin, jako jsou Mlynická dolina, Mengusovská dolina, Batizovská dolina, Velická dolina, Velká a Malá Studená dolina a také velký počet vrcholů a štítu. Za zmínku jistě stojí Ľadový štít,  Lomnický štít, Kriváň, Rysy a Kežmarský štít. 

country-dawn-fall-434556.jpg

Nízké Tatry jsou nejen pohoří, ale celá krajinná oblast. Veškerá plocha této oblasti je chráněna pod názvem Národní park Nízké Tatry. Oblíbené jsou hlavně díky zimním střediskům (Jasná a Chopok) a také díky jeskyním (Bystrianska jaskyňa, Demänovská ľadová jaskyňa, a Važecká jaskyňa). Velkým lákadlem k návštěvě Nízkých Tater je jejich rozsáhlé vodstvo. Najdete zde rozvodí řek Váh, Hron, Hlinec a Hornád. Při toulkách Nízkými Tatrami narazíte také na vodní nádrže Čierný Váh a Liptovská Mara. 

P1220931.JPG

Malá Fatra je nedílnou součástí západokarpatské přírody. Při návštěvě vás ohromí množství jeskyní (nejdelší jeskaní je Vyvieračka, dlouhá 620 metrů a je z části zaplavena). Nejznámějším turistickým lákadlem je zřejmě Vrátna dolina. Turistických zajímavostí vám nabídnou i města Žilina, Martin, lázeňské město Rajecké Teplice a obec Terchová, která je zde centrem kultury a turistického ruchu.

608bf0104b4202b5907e93d092b64d40.jpg

Slovenský ráj je národní park známý hlavně svými roklinami a kaňony, které jsou přístupné pomocí žebříkových a provazových stezek a tras. Turistickým centrem Slovenského ráje je Spišská nová Ves. Celá tato oblast je prošpikovaná vodopády (Závojový vodopád, Obrovský vodopád, Karolinyho vodopád a další), roklemi (Kláštorská roklina, Veľký Kyseľ, Malý Kyseľ a další) a rozmanitými vrcholy (Ondrejisko, Strmá prť, Kóta n. Vyšnou záhradou a mnoho dalších). 

162f8a8c5cd2c02b3c90c5e6b225bb8b.jpg

CYKLISTIKA

Pro nadšence cyklovýletů a cyklodovolených je Slovensko stále oblíbenější volbou. Rozmanitost povrchů a náročnosti cyklotras a stezek dává na výběr jak začátečníkům, tak letitým “profesionálům”. V současné době Slovensko křižuje něco málo přes 13 000 kilometrů stezek pro nadšence cyklistiky. Nejstarší cyklotrasy patří k Vážské cyklomagistrále, která propojuje tři slovenské kraje a provazuje svými stezkami víc než pět dalších navazujících cyklotras. Dovolená na kole na jižním Slovensku ve Velkém Mederu, v okolí nejznámějších termálů Podhájske nebo Štúrovu (kde mimo jiné vede i Dunajská stezka) patří k aktuálně nejvyhledávanějším. Náročný den na kolech tady můžete zakončit v termálních koupalištích, kde má voda blahodárné účinky na celý organismus. Navíc vám pomůže regenerovat svalstvo pro následující cykloden. Ideálním průvodcem cykloturistikou a hojnou inspirací k cestám  na území Slovenska vám může být také kniha o slovenských cyklookruzích od Daniela Kollára.

path-wilderness-walking-mountain-hill-bike-854471-pxhere.com

WELNESS A RELAX

Lázně, koupele, termály, prameny, jeskyně a mnoho dalších vysněných relaxačních a ozdravných metod ve vysoké koncentraci. I to je Slovensko. Odpočinek, masáže, namáčení v termálních siřičitých či železitých koupelích s výhledem do nádherných hor a s nádechem čistého svěžího vzduchu, který uvolní a nebo tiché tmavé jeskyně  s aromaterapiemi, oplachy podzemními zdravými prameny či sauny s aromaty tatranských bylin? Záleží jen na vás, co vyberete. Mezi hlavní velikány tohoto typu cestovního ruchu na Slovensku určitě patří těchto několik tipů:

Thermal park Bešeňová je celoročně přístupný moderní aquapark s širokou nabídkou otevřených i krytých bazénů, pestrou paletou doplňkových služeb a spoustou zajímavých míst v okolí parku. Samozřejmostí je ubytování, a to ne jen tak ledajaké. Čerstvě modernizované a rozšířené hotely, restaurace a obchůdky pro zakoupení nezbytností k relaxu zde a nebo suvenýrů vám umocní pocit luxusní dovolené kousek za hranicí domova.

hotel_galeria_besenova01.jpg

Trenčianské Teplice jsou jedny z nejstarších a zároveň nejnavštěvovanějších lázní na Slovensku. I tady jdou s dobou a nabízí širokou škálu wellness a relax zážitků. Termální koupele v přírodních siřičitých koupelích, masáže několika typů, fyzioterapeutické a rehabilitační metody jsou sázkou na jistotu. To vše za doprovodu velkého výběru gastrozážitků jak tradiční, tak nevšední Slovenské kuchyně. Na celkovém pocitu blaha má nemalý podíl také celkový design lázní, který je velmi rozmanitý. 

Snímek-obrazovky-2016-06-25-v-15.31.05.png

Relax & Spa Trnava vám nabídne vše, co si pod pojmem wellness dokážete představit. Bylinné inhalace, parní sauna, Medvědí doupě (péče o chodidla), Solný důl, infra sauna, horská sauna (s krbem), lesní sauna, ledové vědro, ledová sauna, vířivky a mnoho dalšího. K tomu celoročně otevřené vnitřní bazény, ve kterých si vy odpočinete a vaši nejmenší si užijí zábavu. Zážitek zpříjemní moderní a příjemně dekorovaný design celého zařízení. 

titulka-nova.jpg

GASTRONOMIE

Při návštěvě tohoto kraje musíte ochutnat jednu z místních specialit. Slovenská kuchyně využívá hlavně domácí tradiční suroviny, kterými jsou bezpochyby jehněčí a vepřové maso, brambory, mouka, zelí a mléčné výrobky. Celosvětově nejznámějšími tradičními slovenskými pokrmy jsou bryndzové halušky, slovenské sýry (korbáčik, parenica, oštiepok, bryndza) získané hlavně produkcí ovcí a koz, pirohy, plněné knedlíky, lokše a bramboráky. Gastro zážitkem jsou  také polévky, například kapustnica, houbová na kyselo, fazolová a demikát nejen skvěle chutnají, ale v zimních dnech také příjemně zahřejí. Mezi tradiční nápoje se pak řadí pivo, borovička, slivovice, víno a žinčica.

60095d86dc56a78d15db5a2bd79d2b90.jpg

Zdroj fotografií: pinterest.com , besenova.cz , termalnilaznenaslovensku.cz , relaxspacenter.sk