Posílat peníze na hašení požárů v Amazonii nemá zdaleka takový význam, jako vysadit si na zahradě strom nebo parapety v domě obložit květináči se zelenými kráskami. Květina, když dostane vhodný květináč, vás bude těšit, stane se milovanou součástí domova a úchvatným interiérovým doplňkem. Jak vybrat obaly na květináče, aby korespondovaly s vaším interiérovým designem, vynikaly, nezastínily květiny a hlavně… nebyly nudné?

Než se vrhneme na design…
Byť vytříbený design hraje v interiéru nepopiratelnou roli, květina především potřebuje vhodné podmínky pro to, aby vás mohla co nejdéle těšit. Základním ukazatelem jsou vlastnosti dané květiny. Některé rostliny rychle koření (zelenec, ibišek, benjamin) a ty je vhodné zasadit do větších květináčů. Jiné odrůdy (fialka, sukulenty, kaktusy) mají tendence opačné a zaslouží si proto spíše méně prostoru, ve kterém jim bude lépe. Až jim budete vybírat vhodný obal, myslete na to, že je třeba, aby se ke kořenům dostával vzduch. Mezi okrajem květináče a obalu by proto měl vždy zůstávat minimálně centimetrový prostor.

Zapomeňte na jednolitost
Nic nepohřbí nápaditost interiéru tak, jako v hobbymarketu hromadně nakoupené obaly na květináče, které jsou jeden jako druhý. Pokud si nejste jistí se vzájemnými kombinacemi, můžete zvolit variantu obalů, které se prodávají sladěné v sadách, spojují je stejné odstíny, ale přesto nejsou totožné. Barevné ladění by nemělo záviset pouze na odstínech, které ve svém domově používáte, ale měly by korespondovat s rostlinami. Každý odstín zelené má jinou intenzitu a podtón. Syté matné listy fialek nejvíce vyniknou v bílé, zatímco lesklé světle zelené listy ibišku klidně může doplňovat tmavě šedý matný obal.

Inspirace u Italů
Procházeli jste se někdy po italském městečku a prohlíželi si jejich truhlíky v oknech nebo se vám snad podařilo dostat se přímo k místním domů? Pak jste si toho mohli všimnout – žádnou uniformitu v obalech na květináče neznají. Co květina – to osobnost, které náleží jiný obal. I z důvodu, že každá rostlina má jiný odstín a tím pádem potřebuje kontrastní barvu, aby vynikla, je zřejmé, že není možné všechny nasoukat do jednoho tvaru a barvy. Stanovte si pár odstínů, které se hodí k zelené na rostlinách a také k vašemu interiéru a do těchto barev potom laďte každý jednotlivý obal. Pokud váš parapet zdobí tři exempláře, brzy budete mít hotovo. Pokud květinám holdujete a po domově byste jich napočítali spíše desítky, bude vybírání vhodných obalů příjemným během na dlouhou trať.

Spolehlivě společně fungují stříbrná, šedá, bílá a jedna kontrastní barva, např. žlutá. Chybu neuděláte ani s odstíny béžové, které navíc padnou do jakéhokoli interiéru. A dál? Je to na vás. Protože vy nejlépe poznáte, který obal se hodí k vám domů a také k dané květině. Inspirací nechť vám jsou národy jako Itálie nebo Francie, v jejichž domácnostech byste dva stejné obaly asi jen těžko našli.