Tělový peeling, maska na pleť i sprchový gel – to vše seženeme v sortimentu kosmetických značek s obsahem mořské soli. Ale přemýšleli jste někdy nad tím, jak se tam tam sůl dostane? Jak se vlastně těží a jak to zasáhne životní prostředí?

Proč se vlastně vyrábí kosmetika s obsahem mořské soli
Dřív než se přesuneme k tomu, jak se sůl pro použití v kosmetických produktech získává, možná by nebylo od věci, odpovědět si na otázku, proč ji tam vůbec kosmetické značky přidávají. Ručně získávaná mořská sůl totiž obsahuje řadu cenných a prospěšných látek, kterými jsou například sodík nebo hořčík. Čištění pokožky pomocí produktů obsahujících mořskou sůl představuje vynikající způsob, jak těžit z těchto minerálů a přirozených antiseptických a adstringentních vlastností soli, která také pomáhá rozjasnit pokožku podporou krevního oběhu.
Mořská sůl také účinně čistí, zjemňuje a hydratuje pokožku a odstraňuje odumřelé kožní buňky, aniž by je zbavovala příliš velkého množství přírodního mazu. Ve vlasových přípravcích zvyšuje objem a lesk vlasů. Jedná se o přírodní konzervační prostředek, který, pokud se používá ve vhodném množství, pomáhá udržovat produkty čisté a bez mikroorganismů.

Těžba mořské soli
Aby byla výsledkem křišťálově lesklá kopička drobných krystalků soli, která neobsahuje žádné škodliviny, musí její těžba probíhat v souladu s přírodou. Nejstarší metodou získávání soli z moře je vybudování lagun nebo rybníčků v blízkosti pobřeží, do nichž zateče voda, potom se postupně odpařuje a zůstávají jen solné krystalky. Hrubší a těžší krystaly klesají na dno a jemnější sůl se přeseje z vrchu. Ještě než dojde na sběr soli, poctiví sběrači ji shromáždí na kopičky a nechají vyschnout. Následně už mořská sůl putuje do pytlů a je připravená pro odběr kosmetických firem.
Například britská značka Lush odebírá sůl celkem od čtyř různých výrobců: dva sídlí v Portugalsku, jeden ve Španělsku a jeden v Chorvatsku. Všichni čtyři postupují tradiční metodou sběru a současně aktivně přispívají k udržení místního ekosystému. Díky znovuoživení solných plání se navrací domov pro mnoho živočišných druhů, které si zde mohou zajistit potravu a zahnízdit se.

Těžba mořské soli tradiční cestou dává poctivou práci lidem v blízkosti moří, udržuje naživu krásné řemeslo a vytváří prostředí pro život stovkám druhů rostlin a živočichů. Nám sůl pomáhá pročistit pleť, vlasovou pokožku a umí skvěle konzervovat. Ví se to už dávno, ale nezbývá než s úctou zopakovat…
Sůl nad zlato!