KNÍŽKY, KTERÉ VÁS ZARUČENĚ ZABAVÍ V KARANTÉNĚ

“Je zoufalé nemít rozečtenou krásnou knihu, nemít v zásobě nic, co bychom mohli otevřít bez zklamání.” – Jiří Orten

Přiznejte se, jak často čtete. Ať už jste milovníci romantiky, klasiky či sci-fi, nahlédněte do našeho seznamu a vyberte si. Třeba vás inspirujeme, jak si zkrátit čas v karanténě. Nebylo by hezké věnovat více času knihám místo televizi? Je opomíjené, co nás kvalitní literatura může naučit. Tak pojďme na to.

#1 Americká tragédie

„Neboť co je platné můj synu, získat celý svět a ztratit duši?“Theodore Dreiser – 

Ne natolik známá kniha, leč známé a opakující se téma – láska, ambice, touha, úpadek. Román by se dal nazvat komplexně zpracovaným psychologickým vyprávěním a je neskutečně čtivá. Můžeme doporučit všemi deseti.

#2 2001: Vesmírná odyssea

“Věda je jediným náboženstvím lidstva.” – Arthur C. Clarke –

Geniální kousek, kterému vdechl život Stanley Kubrick, vy ale nebuďte líní a sáhněte po knižní předloze a rozšiřte si obzory až za hranice vesmíru. Ať už jste fanoušky sci-fi nebo ne, toto veledílo z povinné školní docházky vás nenechá chladnými.

#3 To snad nemyslíte vážně!

„Fyzika je jako sex, může přinést praktické výsledky, ale to není důvod, proč to děláme.“ – Richard Feynman. –

U vědy ještě chvíli zůstaneme, konkrétně u povídek amerického fyzika Richarda Feynmana. Rozhýbejte s ním vaši mysl v zdlouhavé karanténě 🙂 Geniální nositel Nobelovy ceny, jenž stál při projektu Manhattan, napsal knihy povídek o životě. Byl známý, že si často nebral servítky, jeho studenti ho přesto milovali. Navzdory jeho genialitě je kniha napsána pro běžné čtenáře, je zábavná, svižná a především vás donutí zamyslet se. 

#4 Na východ od ráje

„Nahlíženo z bezpečného závětří středního věku musím přiznat, že většinu mých hrdinských rozhodnutí měly na svědomí ženy.“ – John Steinbeck

Nositel Nobelovy a Pulitzerovy ceny je znám především svým dílem Hrozny hněvu. My vám doporučíme ale méně známé Na východ od ráje, dílo méně náročné a více čtivé. Román odehrávající se v Salinaském údolí se dotýká náboženství, má skvěle vykreslené charaktery postav a přečtete ho jedním dechem. Také můžeme s klidným srdcem doporučit jednohubku pro začátek dílo O myších a lidech, nebudete zklamáni.

#5 Bídníci

„Muži chtějí být první láskou ženy,žena poslední láskou muže“ – Victor Hugo

Na závěr něco pro opravdové knižní nadšence. Romantické dílo o dvou knihách a celkem 1 600 stranách líčí neskutečný životní příběh plný zvratů, věrohodně popisuje reálie francouzské historie a nezapomíná za lásku, oběť, milost nebo hrdost. Upozorňujeme, že prvních asi 30 stran je poměrně zdlouhavých zabývajících se pozadím příběhu. Když je ale zvládnete, čeká vás jeden z nejlépe zpracovaných příběhů všech dob, který vás zcela pohltí a neodložíte ho do poslední stránky. 

Autorka článku: Martina Dočárová

Leave a Reply