FENOMÉN: ČERNÉ UHLÍ V KOSMETICE

Nešlo si nevšimnout. Černé uhlí se objevilo v kosmetických přípravcích před pár lety a od té doby šla jeho popularita i zapojení razantně nahoru. Co stojí za jeho úspěchem a k čemu se používá?

černé uhlí

Jak vzniká?

Černé uhlí můžete znát také pod názvem aktivní uhlí. To si každý prvotně spojí s jeho použitím ve farmacii, kde je doporučováno při otravách jídlem nebo střevních infekcích. Dnes se vyrábí primárně ze dřeva, z něhož se při vysokém stupni odstraňuje zbývající vlhkost a následně se zaktivuje. Díky jeho specifickému povrchu po této úpravě, který disponuje velkou absorpční schopností, se začalo používat také v kosmetice.

Co umí?

Hlavní gró, pro které si ho mnozí oblíbili, je právě schopnost natáhnout a posléze absorbovat nečistoty. V případě kosmetického využití se jedná zejména o obsah ucpaných pleťových pórů.

aktivní uhlí maska

Kde ho najdeme?

Aktivní uhlí se stalo součástí zejména pleťových čistících masek, kde lze předpokládat největší úspěšnost. Maska totiž na pleti zaschne, zmizí z ní tedy i poslední zbytky vláhy a uhlí má potom šanci zapůsobit a nečistoty vytáhnout. Černé uhlí se stalo stěžejní součástí zubních past, u kterých výrobci slibují výrazné bělící účinky. Kosmetické společnosti s ním ale začaly vymýšlet divy a tak není problém najít ho i v čistících ubrouscích, koupelových solích, šamponech nebo mýdlech. Zůstaňte však při zemi a pokud i vás aktivní uhlí láká vyzkoušet, kupte si takový produkt, který má šanci vůbec účinkovat.

Opravdu funguje?

Ve farmacii byly jeho pozitivní účinky prokázány. V oblasti péče o pleť však zatím nikoli. To ale ještě nutně nemusí znamenat, že nefunguje. Poměrně viditelné výsledky prokazuje při obsažení v pleťové masce a i jako přísada v zubní pastě, nemusí být na škodu. Možná se však opět jedná jen o fenomén, pracující na placebo efektu. Neobvyklá barva i struktura nám jednoduše našeptávají, že přece musí fungovat… Nebo ne?

Young woman with face mask of therapeutic black mud

Zdroj fotografií: lindaloves.de ; pinterest.com