Slabost, řezavá bolest při polykání, rýma znemožňující dýchání a úporná bolest hlavy – většina nepříjemných podzimních nachlazení se ohlašuje právě tímto způsobem. Než čekat na první symptomy, pusťte se do posílení své imunity rovnou. Kromě citronu a zázvoru vám pomůže ještě několik dalších přírodních potravin. A pozor – u echinacey ani zeleného čaje žádné příznivé účinky potvrzeny nebyly!

Životospráva
Hodně se o ní namluví… Pro někoho je správná životospráva neodmyslitelnou součástí života, jiného pravidla a zodpovědnost vůči vlastnímu tělu a zdraví příliš nezajímají. Nic však nehraje důležitější roli než to, jakým způsobem svůj život vedeme. Velký přesah má správná životospráva také do imunitního systému. Dostatek spánku a kontrola nad stresem mohou zdárně přispět k tomu, abyste obdobím chřipek a nachlazení prošli bez úhony. Ideální je omezit přísun alkoholu, vyhýbat se cigaretovému kouři a pokud to jen trochu jde, strávit na sluníčku minimálně čtvrt hodiny denně.
1, Česnek
Jeho účinky se blíží k zázraku. Bývá přezdíván jako přírodní antibiotikum a antispetikum. Česnek obsahuje vitamíny A, B, C, vápník, jód a selen. Právě v období nachlazení bývá kombinován s medem a citronem ve vitamínovou bombu, která nastoupí do boje s nachlazením, jenž se už projevilo. Není od věci si na něm pochutnat i v rámci prevence. Bojovníka za obranyschopnost z něj dělá zejména obsažená látka alicin, která má protiplísňové a antibakteriální účinky.
2, Kiwi
Pokud se některý plod může chlubit vysokou koncentrací pro imunitu prospěšného vitamínu C, není to ani citron, ani pomeranč. Trochu kyselé a trochu sladké oválné exotické ovoce kiwi je na tom nesrovnatelně lépe. Díky vysokému obsahu céčka pokryje snědení jednoho průměrně velkého kiwi vaší doporučenou denní dávku tohoto vitamínu. Najdeme v něm i několik dalších cenných látek, které mají příznivý vliv na lidský organismus. Co se týče imunity, počítá se především draslík s antioxidačním účinkem.
3, Rakytník
Rozmýšlíte mezi echinaceou a rakytníkem? Vsaďte na druhou bylinu. U ní je totiž obsah pro imunitu důležitých látek prokázán. Plody rakytníku mají vysoký podíl vitamínu C. Za studena se z nich může lisovat rakytníkový olej, který naši imunitu potěší vitamíny A, B1, B2, B6, C, D, E i betakarotenem a esenciálními mastnými kyselinami omega-3, 6 a 9. Doplňovat ho můžete denně kromě formy sirupu (25 ml) také v kapslích (2 denně 1 kapsle).
Česnek, rakytník i kiwi můžete zařadit do svého jídelníčku okamžitě a být si jistí, že jste se na období nachlazení připravili na maximum. Prokazatelně účinný je samozřejmě také zázvor, citron či pomeranč.