DEN DĚTÍ TROCHU JINAK

Den dětí je samozřejmě v první řadě o našich nejmenších. Pojďme se na to ale podívat trochu jinak. Kousek dítěte se přece schovává i v nás, rodičích.

dětský den (1)

Jak si dětský den přizpůsobit?

Letošní den dětí vychází na pátek a ne každý z nás si může jen tak vzít volno z práce či dovolenou narychlo. Navíc by byla přece škoda připravit děti o jejich den ve školce, kde je pro ně připraven bohatý program plný zábavy. (Alespoň doufáme, že všechny školky jsou tak skvělé, jako ty, co jsme měli možnost vyzkoušet.) Řekněme tedy, že rodinný den dětí se slaví v sobotu.

Zkusíme to letos trochu jinak? 

Jen si představte ten zážitek, když se vy i vaši nejmenší na den stanete kamarády ze školky. I když to zní možná trochu iracionálně, funguje to (odzkoušeno na vlastní kůži). Výchova je důležitá, to bez pochyby, ale právě tyhle chvíle a prostor pro společné hry, zábavu a zážitky jsou ty, které tmelí vztah rodiče a dítěte. A to také do budoucna, protože se přenesou i do dospělosti. Zkusme tedy letos takovou menší výzvu: staňme se na jeden den kamarádem, parťákem a spoluhráčem a zapomeňme na výchovný reflex. Jeďme na celodenní výlet do zábavního parku nebo jen tak na chalupu či zahradu a ponořme se do víru her, tvoření, spontánních chvílí smíchu… Vraťme se v čase do věku našich dětí.

Jak na to?

U nás se těší velké oblibě obdarování se navzájem. A nejlepší dárky? Přece ty vyrobené a nejlépe společně. Nezapomínejte také na to, že jako dárek se neberou pouze hmotné věci, avšak také zážitky.

dětský den (3)

Tip na start dne

Změňte terasu, zahradu, byt, chalupu, prostě vhodné je jakékoli místo, a to už od rána na kreativní dílnu. Začněte v kuchyni (obětujte i svou čistou kuchyňskou linku) a vytvořte si zábavnou, výživnou, barevnou a kreativní snídani. U nás vede toust vzhledu smajlíka, vlasy z míchaných vajíček, okurkové proužkové náušnice, ředkvičkové tváře, papriková rtěnka a motýlek z točené šunky. Tvořte spolu s dítětem. Jistou odměnou je garance 100% chuti (chutnat bude i očima) a hladu (protože tahle velká příprava zabere nějaký ten čas), takže i ti menší jedlíci, nebo děti, které zrovna neuznávají princip snídaní, sní svůj výtvor s velkým apetitem a hlavně spokojeností.

Dopolední relax a čerpání energie pro dlouhý den

Uvařte si společnou kávu (samozřejmě obrazně řečeno, vlastně jakýkoli obsah hrníčku může být káva), připravte si na terase svou vlastní kavárnu, vezměte noviny (určitě nejlepší čtení v dětské kavárně bude Méďa Pusík, Sluníčko, ABC a podobné tituly) a společně si čtěte aktuality a povídejte si o nich. Děvčata mohou pokračovat návštěvou soukromého kadeřnictví, kosmetického salónu či přímo vizážisty, chlapci naopak nutnou návštěvou autoservisu, domácí myčky aut či dílny pro domácí kutily.

Hlavně bez stresu

S obědem se netrapte. Vygooglete hezkou rodinnou restauraci se zahrádkou, hřištěm nebo dětským koutkem, ve kterém vaše děti v tenhle den jistě najdou nové kamarády. Dejte si oblíbené jídlo (k tomu určitě dopomůže i rozšířené dětské menu speciál pro Den dětí), dobrou domácí limonádu a užijte si den bez vaření a úklidu.

den dětí

Aktivní část oslavy

Odpoledne investujte čas, energii, kreativitu a finance do aktivní zábavy. Výběr je obrovský: aquapark, zoologická zahrada, dětské zábavní parky, zámky, hrady, muzea nebo i zábavné akce určené ke Dni dětí ve vaší lokalitě (soutěže, kolotoče, kina, divadla a další podobné aktivity). A nezapomeňte i vy odpoledne prožít jako dítě. Pořádně si skočte do bazénu, sklouzněte na tobogánu, napodobujte zvířata v zoo, přejezte se zmrzlinou nebo cukrovou vatou. Jen nezapomeňte na to, co už jako dospělí víte. A to že běžet na kolotoč s plným žaludkem není dobrý nápad.

Zážitek až do konce

Všechno si zrekapitulujte, povídejte si o všem, co jste za Dětský den zažili, udělejte si společně žebříček těch největších zážitků. Dokud neusnete. Jen takové menší varování: vrátit se do dětských let není jen tak. Upozorňujeme, že můžete usnout dřív než nejmenší člen rodiny…

den dětí 2

Zdroj fotek: womenfitness.com ; huffingtonpost.ca