OD MINIMALISMU VÁS DĚLÍ JEDEN ÚKLID. JAK NA NĚJ?

Minimalismus dávno není jen trendem, ale novým životním směrem dnešní doby. Každý si pod jeho jménem představí něco jiného. Někdo kapsulový šatník, jiný jen nezbytné množství nábytku, cestování na lehko nebo minimum kosmetiky. Co si pod těmito pojmy představit a co minimalistický životní styl obnáší?

Žádná přesná definice pro slovo minimalismus neexistuje. Každý se musí rozhodnout sám, co minimalismus znamená právě pro něj. Hlavní myšlenkou je vlastnit a dělat pouze takové věci, které máme rádi, nebo které k životu opravdu potřebujeme. Tato teorie zní velmi pěkně a jednoduše, ale v praxi se jedná o celoživotní proces, který občas stojí veliké úsilí.

Co je jeho cílem?

Minimalismus samozřejmě neznamená pouze vlastnit co nejméně věcí, hodně cestovat a vyhýbat se výprodejům. Přestože svou cestu každý minimalista chápe a prožívá jinak, jejich cíl se nijak zvlášť neliší – žít jednodušeji a tím pádem i šťastněji. Samotný proces zjednodušování s sebou přináší i další benefity. Ve chvíli, kdy se zbavíte nepotřebností, bude pro vás daleko snazší si doma udržet pořádek. Postupem času začnete většinu materialistických věcí vnímat jako nedůležitou a budete si tak více vážit zážitků a času, který můžete věnovat produktivním činnostem.

Minimalistické výzvy mohou být zábava

Nejlepší způsob jak začít, je vrhnout se do toho po hlavě. Jistě, můžete se zapojit do již vymyšlené minimalistické výzvy na internetu, ale kdo vás zná lépe než vy sami? Nejprve se rozhodněte, kolik dnů má vaše velká čistka trvat a pak můžete začít sepisovat úkoly na každý den. Začněte například úklidem svého šatníku, pokračujte digitálním pořádkem a pak se vrhněte na pořádek v kuchyni. Je ale jen na vás, jak si své úkoly uspořádáte. Nezapomeňte do své výzvy zahrnout i zlepšováky týkající se vašeho psychického zdraví. Zkuste se například zamyslet nad tím, s jakými lidmi se vídáte, a jestli vám tito lidé přinášejí převážně jen pozitivní náladu.

Nad celým úklidem přemýšlejte

Vymezte si čas, který budete věnovat pouze úklidu. To vám pomůže soustředit se na důležité věci. Proberte krabice schované pod postelí, prodejte oblečení, které nenosíte, vyházejte nepárové ponožky a náušnice, zbavte se rádoby citových vazeb k věcem. Zkrátka dejte pryč vše, co považujete za nedůležité.

Cesta k dosažení minimalismu nemusí být vůbec tak dlouhá, tím náročným úkolem je především minimalismus udržet.

Adéla Džačovská

Leave a Reply