PĚT KROKŮ K UDRŽITELNĚJŠÍ DOMÁCNOSTI

Pár jednoduchých kroků do začátku, které nás nestojí téměř nic a přesto udělají hodně. Vybrali jsme pro vás ty základní, díky kterým bude vaše domácnost o něco ekologičtější a udržitelnější.

Prací a čisticí prostředky

Věci, které používáme všichni téměř denně. Ty konvenční zatěžují nejenom přírodu, ale také nejsou příliš šetrné k naší pokožce. Mezi typické případy patří ekzémy a další kožní onemocnění. Řešením jsou přírodní a eko prostředky, které fungují na 100 %. Z těch dostupnějších značek bychom vám pro začátek rádi doporučili výrobky německé značky Frosh, kterou seženete v drogerii nebo na e-shopu. Další alternativou může být značka Ecover, která má velmi podobnou filosofii.


Kosmetika

Zubní pasty, sprchové gely, šampony, tělová mléka, nejrůznější krémy. Zkuste místo těch konvenčních sáhnout po přípravcích bez obsahu parabenů, alkoholů a silikonů. Značek je na trhu nespočet, za nás bychom vám doporučili značku Alverde, Urtekram, Biorythme a mnohé další. Kosmetiku a čisticí prostředky si samozřejmě můžete vyrobit také sami doma, ale o tom třeba v příštím článku.
PS: Při odličování vyměňte klasické tampónky za ty látkové, pratelné.


Plátěné tašky a pytlíky

Trend, o kterém jste už jistě slyšeli. Sehnat je můžete na e-shopech a ve specializovaných prodejnách. No, a pokud máte trpělivost a trochu času, látkové pytlíky na pečivo, ovoce a zeleninu si můžete jednoduše vyrobit třeba ze staré záclony nebo prostěradla.


Bezobalu

Nezisková organizace, která zkoumá a vyvíjí způsoby, jak co nejúčinněji předcházet vzniku odpadu. Jejich hlavní činností je provozování bezobalových prodejen. Nakoupit v nich můžete suché potraviny a nově třeba i mléčné výrobky a podobně. Jednoduše si přinesete vlastní nádobu, do které si nakoupíte to, co vám doma zrovna chybí. Najdete je ve všech větších městech.


Vlastní hrnek na kávu

Ne každé ráno si stihneme v klidu vypít svou ranní kávu ještě před odchodem do práce. Jedinou záchranou se tak stávají stánky s kávou, které najdeme vlastně všude. Nechte si kávu místo do jednorázového kelímku udělat do svého vlastního. Hrneček je lehký a v kabelce vám nezabere téměř žádné místo. Navíc ve spoustě kaváren a stánků dostanete na kávu, při použití vlastního hrnečku, slevu. A tomu říkáme win-win.

Tereza Bartoňová
Zdroj fotografií: pinterest.co.uk, bezobalac.cz, zachranjidlo.cz

Leave a Reply