Analogické barevné schéma se ukazuje jako nový trend v bytovém designu. Nepracuje s žádnými kontrasty, využívá pouze odstíny ležící na barevné paletě vedle sebe. Díky jejich přirozenému spojení nemůžete se vzájemnou kombinací šlápnout vedle a zároveň bude váš domov působit harmonicky a sladěně.

Co je analogické schéma?
Analogické schéma není nic složitého. Stačí se podívat na kolečko barevných odstínů a hned vám vše bude jasnější. Toto schéma pracuje nejčastěji se třemi sousedními odstíny. Součástí bývá jedna dominantní nejvýraznější barva s doplňkovým odstínem. Třetí barva vzniká buď jejich složením nebo je v podobě barevného akcentu. Velmi dobře spolu pracují třeba tmavě modrá, světle modrá a žlutá. Za zkoušku stojí i červená, vínová a fialová. Byť byste je možná jen tak sami od sebe nespárovali, v barevné škále leží vedle sebe, tím pádem spolu tvoří harmonický soulad.

Čísla designérů nezklamou
Pokud vás analogické schéma barev zaujalo, ale tak trochu se obáváte, zda byste zvládli ho správně aplikovat, kromě barevného kolečka vám pomohou ještě poměry barev. Nejzákladnějším pravidlem, které interiérový designéři schvalují, je 60-30-10. Z 60 procent by váš interiér měla tvořit základní barva. Patří tedy na zdi, pohovku, postel i velký nábytek. Ze 30 procent využijte síly doplňkového odstínu. Zapojit ho můžete na závěsy, povlečení, předložky nebo jednu či dvě židle. Zbývajících deset procent patří barevnému akcentu, který můžete upotřebit na doplňcích jako jsou vázy, foto rámečky nebo květináče.
Modrá + zelená

Fialová + červená

Žlutá + zelená + modrá
