PRODLOUŽENÝ VÍKEND V BUDAPEŠTI – TOP MÍSTA, KTERÁ BYSTE MĚLI NAVŠTÍVIT

Budapešť máme docela blízko, autobusem se do ní dostanete za zhruba sedm hodin. Pokud jste ji ještě nenavštívili, už to neodkládejte. Využijte některý z podzimních víkendů a zajeďte se podívat na krásné město s řadou historických památek a také na druhé nejstarší metro na světě!

aerial view of the city

Dům parlamentu

Snad nejsignifikantnější budovou hlavního města Maďarska je budova parlamentu, která se rozprostírá na břehu Dunaje. Inspirace jasně odkazuje k londýnskému Westminsterskému paláci. Na budově parlamentu se mísí vícero uměleckých stylů – převážná část je postavena v duchu novogotiky, dominantní kopule v novorenesančním stylu.

hungarian parliament building view during night

Rybářská bašta

Rybářská bašta patří k těm památkám, pro které má ne každý pochopení. Působí velmi historickým a vznešeným dojmem, ale vybudována byla až na přelomu 19. a 20. století. Při pohledu na její uspořádání se rozplynou i myšlenky na její obrannou funkci, k obraně města totiž zřejmě nikdy nesloužila. I přesto se jedná o architektonicky velmi zajímavý objekt hodný návštěvy.

rybářská bašta budapešť

Budínský hrad

Hrad, jehož historie sahá až do 13. století, je zapsán na světovém seznamu dědictví UNESCO a patří tak mezi nejvýraznější a nejnavštěvovanější památky Maďarska. Kromě zajímavé architektury nabízí díky své skvěle situované poloze i výhled na město. 

budínský hrad

2. nejstarší metro na světě

Budapešťské metro bylo vybudováno jako druhé na světě, předběhlo ho už jenom to londýnské. Pod povrchem Budapeště jezdí jeho první linka už od roku 1896. (To je skoro o osmdesát let dříve než v Praze.) Metro bylo zapsáno do UNESCA a to nejen pro svou historickou hodnotu, ale také pro své pečlivé zpracování, secesní výzdobu a keramické dlaždice, kterými jsou vykládány celé stanice.

budapešt metro

Náměstí hrdinů

Dominantou náměstí je Památník Tisíciletí, který odkazuje k oslavě výročí tisíce let od příchodu maďarských kmenů na území Karpatské kotliny. Nejvýraznější je prostřední sloup, který dosahuje výšky 36 metrů.

náměstí hrdinů

Zdroj fotografií: claraontheroad.com