STOP PROKRASTINACI! TIPY A TRIKY JAK BÝT PRODUKTIVNÍ

Ztrácíte zavření doma váš pracovní drive? Svádí vás možnost home office k neproduktivitě? Odbíháte k jiným činnostem, i když máte povinnosti do práce? Necháte se snadno rozptýlit? Pojďme se podívat na tipy a triky, jak zefektivnit váš čas a plně využít jeho potenciál.

#1 3-2-1-TEĎ!

Udělám to, až dokoukám tento díl… Ale všichni víme, že jen málokdy se vám to povede. Spíš si pustíte další díl vašeho oblíbeného televizního pořadu, odepíšete na soukromé zprávy a e-maily a najednou je čas oběda. Tak takhle ne. Ležíte v posteli a ne a ne se zvednout? Dejte sami sobě deadline nebo limity. Odpočítejte pár vteřin a na slovo “teď” se bez výmluv zvedněte.

#2 To-Do-List

Systematicky založeným povahám bude pomáhat To-Do-List / Úkolníček. Na kousek papíru si napište dané úkoly a po jejich vykonání si je označte jako splněné. Můžete si je škrtnout, kroužkovat, fajfkovat, to je jen na vás. Pokud jste kreativní nebo jen máte rádi barvičky, popusťte uzdu fantazii a vyhrejte si se seznamem. Nebo můžete každý úkol napssat na post-it papírek a po splnění ho strhnout a pomačkat. Až budou všechny úkoly daného dne (týdne) splněny a váš papír bude celý zabarven, budete mít sami ze sebe lepší pocit.

#3 Systém odměn

Můžete zkombinovat s druhým bodem. Na seznam si rovnou napište, jak se večer odměníte. Za menší úkoly třeba sladkostí. Za splněné týdenní úkoly si udělejte o víkendu menší výlet. Samozřejmě je ale důležité být na sebe přísní a nepodvádět. Pokud jste část nesplnili, odepírejte si radosti, dokud nebudete mít vše hotovo. Odměnu si poté i více užijete, nebude vám vzadu v hlavě blikat varovné světélko, že musíte ještě odpovědět na několik vzkazů.

#4 Seřaďte si úkoly dle náročnosti

Tento tip se vám pravděpodobně bude nejméně zamlouvat, ale věřte, že jde o spolehlivou metodu, jak být produkivnější. Nejnáročnějsí úkoly neodkádejte, ale naopak je dělejte jako první. Řekněte si, že se zkrátka zvednete a tu nepříjemnou věc uděláte a dáte jí v ten okamžik plnou soustředěnost. Poté co zvládnete to nejnáročnější úkoly, budete vidět zbylé jednodušší úkoly jako jistou “odměnu” a bude se vám pracovat značné lépe.

#5 Vařte si na den dopředu

Stravování si při práci samozřejmě neodepírejte, ale přiznejte se a upřímně si odpovězte – dodržujete půl hodinové pauzy, jako když chodíte na běžné místo výkonu práce? Když jste doma, svádí vás to si navařit, nikam nespěchat, jídlo si vychutnat a klidně si i dopřát dezert. Vyvarujte se takové ztrátě času tak, že si navaříte předem řádné jídlo večer ve vašem volném čase a poté si ho ve vaší “obědové pauze” další den jen ohřejete.

Autorka článku: Martina Dočárová

Leave a Reply