5 MOMENTŮ, KTERÉ OVLIVNILY MÓDU ROKU 2018

Móda se vyvíjí a nálada společnosti do ní umí vnést mnoho nového a nečekaného. Rok 2018 byl nabitý momenty, jimiž do módy pronikla politika i těmi, které posunuly jednotlivé návrháře zase o kus dál. Vybrali jsme jich pro vás pět. Připraveni?

jaká byla móda roku 2018.jpg

1, Politické názory na červeném koberci #MeToo

Nejen Hollywoodem, ale celým světem otřásla kauza #MeToo, v níž se slavné ženy přiznávaly k sexuálnímu obtěžování a znásilňování. Herečky na vyjádření podpory kampaně oblékly na udělování Zlatých glóbů černé šaty. Jen málokterá se nezúčastnila. Kauza ohledně zneužívání vysokého postavení mužů stále nevymizela, i když je v útlumu.

černá na červeném koberci mettoo

2, Módní molo přivítalo všechny #Rovnoprávnost

Rovnoprávnost na obálkách časopisů a na módním mole byla ještě donedávna scvrknutá na občasné zařazení plus-size modelky. Rok 2018 to změnil. Na mole se prošly i ženy nejrůznějších vyznání včetně muslimek se šátky. Ne všichni však změny vítají pozitivně a pro někoho mohou působit jako přílišné tlačení na pilu. Uvidíme, zda kult rovnoprávnosti bude pokračovat i letos, nebo zda se móda trochu uklidní.

rovnoprávnost v módě

3, Nová módní ikona #MeghanMarkle

Meghan Markle, která se vdala za britského prince Harryho a už čeká své první dítě, se dostala do povědomí již při oznámení zasnoubení. Od okamžiku svatby se však její role módní ikony definitivně ztvrdila a dnes ji módní policie a novináři sledují stejně pečlivě jako Kate Middleton. Byť se svět snaží o jejich srovnání, každá je úplně jiná. Pravdou zůstává, že anglický původ Kate nejde popřít, stejně tak, jako fakt, že Meghan svůj šatník po svatbě výrazně změnila a stylem se Kate přiblížila.

» Přečtěte si také Nejlepší královské outfity Meghan Markle

meghan markle

4, Svatební šaty jedině od Diora #ModelkySeVdávají

V roce 2018 řeklo své ano hned několik známých žen. Vdala se topmodelka Karlie Kloss i Chiara Ferragni a obě v róbách od Diora. Tím se módní dům v čele s Marií Grazií Chiuri dostal zase o trochu víc do popředí módní scény. Zasnoubila se například Heidi Klum a jak jsme již psali, nejdůležitější svatbou byla ta královská, když si princ Harry vzal rozvedenou americkou herečku Meghan Markle. Ta oblékla šaty od Givenchy.

chaira svatební šaty dior

5, Konec kožešinám #UdržitelnostTématemČíslo1

O kožešinách jsme vám v průběhu roku 2018 psali hned několikrát. Ke značkám, které je zakázaly se postupně přidala Burberry i Chanel. Udržitelnost v módním průmyslu za minulý rok silně vzrostla na popularitě a velké (i menší) módní domy se jí chtě nechtě věnovat musí. Jinak by jimi začala společnost opovrhovat.

» Přečtěte si také Přírodní kožešiny nedokáží být kind, tak nejsou cool

kožešiny

Zdroj fotografií: vogue.co.uk