ZÁKLADY ŠATNÍKU: 9. DÍL – KABELKY

Kabelky. Někdo je miluje, někdo sbírá a dalšího nechávají naprosto chladným. Pokud však vyberete tu správnou, zvládnete s ní všechny důležité události vašeho života v průběhu několika let. Jaký mít doma tvar? Raději imitaci kůže nebo kůži pravou? A jaké české značky nabídnou opravdu designové kousky?

černá kožená kabelka s hadím motivem, ženská ruka s prstýnkem

Něco málo z historie

Historie kabelek sahá až do starověkého Egypta a z vykopávek můžeme předpokládat, že byly vyráběny nejčastěji z listů, měkkého dřeva a kůže. Sloužily především jako váčky na peníze a drobné cennosti, které se vázaly kolem pasu a nosili je zejména muži. V době baroka se dámské šaty i pánské kalhoty začaly rozšiřovat a cennosti byly schovávány do kapes, které rozšiřováním oděvu vznikly. V 18. století se móda výrazně zjednodušila a kabelky se opět dostaly do popředí. Teprve na přelomu 19. a 20. století vznikaly kabelky takové, jaké je známe dnes. V poválečných 50. letech se rodí ikonické kabelky známých módních domů. Mezi nejoblíbenější a neznámější patří bezesporu černé prošívané psaníčko od Coco Chanel. 

Jakou vybrat?

Dnes už dávno neplatí, že by kabelka měla ladit s botami, ba naopak. Pokud zvolíte jednoduchý a celistvý outfit, můžete ho bez obav doplnit o nějakou výraznější kabelku. No ale pěkně popořádku, nejdříve se vrhneme na tvary, které by měla mít ve skříni každá žena.

Shopper bag = kabelka na celý den

V šatníku by vám určitě neměla chybět jedna velká kabelka, do které v pohodě naskládáte celý svůj den. Pokud zvolíte koženou variantu, pravděpodobně se vám dostane kvalitního produktu, který ale kvůli svému pečlivému opracování bude sám o sobě více vážit. Imitace kůže, koženka, je daleko lehčí! Základní střih shopper bag kabelky je dole užší a směrem nahoru se postupně rozšiřuje. Shopper nemívá postranní kapsy ani zavírání na zip. Jde o kabelku, do které naházíte všechny osobní věci, svačinu pro děti, převlečení na jógu a odpoledne i nákup. Kdybyste měli pokaždé otevírat zip, ztrácel by shopper na praktičnosti.

velké kožené kabelky

Psaníčko = kabelka pro formální chvilky

Stejně, jako by každá žena měla mít v šatníku malé černé, psaníčko představuje naprostou nutnost. Základní tvar může opravdu připomínat zavřenou dopisní obálku, přípustné jsou také pevné skořepinové kabelky posázené korálky či flitry. Psaníčko by mělo být bez popruhu, pouze s páskem na zápěstí nebo na velmi tenkém řetízku. Pokud na plesy, do divadel a na jiné formální události vyrážíte spíše sporadicky, vyberte si v klidu jedno univerzální černé psaníčko. Uvidíte, že vám během spousty následujících let vytrhne trn z paty ještě hodněkrát.

malá psaníčka kabelky na ženách na ulici

Cross body = kabelka, která vám uvolní ruce

Na výlet, na večer s kamarádkami, nákupy, na rande… no zkrátka malou cross body kabelku můžete vzít kamkoli. Cross body je přesně tím typem kabelky, kde si můžete dovolit trochu experimentování. Na podzim bude vypadat perfektně hořčicová nebo smaragdová, které prozáří ponuré tmavé outfity do chladného počasí.

kvalitní crossbody kabelky

Materiál

Pokud chcete kvalitní kabelku, která vám vydrží několik let, zvolte tu z pravé kůže. Její nevýhodou je již zmiňovaná vyšší váha, odmění se vám však lepším zpracováním a delší životností. Seženete samozřejmě i koženkové kabelky. Po těch sáhněte v případě, že kupujete módní výstřelek a nebo kousek pro občasné nošení. Na omak sice působí téměř stejně jako kabelky z pravé kůže, rychleji se však ošoupou a nevydrží tolik. To je zapříčiněné i tím, že výrobci na ně používají slabší nitě a zpracování není tak pečlivé.

Kam na nákupy?

Opravdu kvalitní kožený shopper bag doporučujeme pořídit lokálně přímo od českých designérů. Vyzkoušejte například značku Leathery, PBG nebo sáhněte po levnější (avšak neméně designové) polyuretanové variantě od značky Meatfly.

Na zajímavá psaníčka a crossbody kabelky se specializuje celá řada lokálních tvůrců, prohlédněte si třeba nabídku Mum ray, De La Gray, Kozak, EGGO, Teabag nebo udržitelné značky Matt & Nat.

české černé a stříbrné kabelky z kůže
Tereza Bartoňová s přispěním redakce
Zdroje fotografií : pinterest,
archiv značek KOZAK, De La Gray, PBG, Bodline

Leave a Reply