HISTORIE MÓDY 20. STOLETÍ: 70. LÉTA ČERPAJÍ Z MINULOSTI, VLÁDNE DISCO

Definitivně jsme se přehoupli do éry, jejíž móda se mapuje na fotografiích a ne na ilustracích. Už jsme velmi blízko současnosti a možná i proto nabízí sedmdesátá léta spíše něž vlastní pokrok rozmanitý mix všeho, co jsme už viděli. A k tomu vlastní pravidla, všudepřítomný disco styl a snahu vypadat luxusně za málo peněz umocňovanou Voguem.

Historie módy v kostce

Módní kritici někdy sedmdesátkám přezdívají “období bez vkusu” a to především proto, že nosit se smělo všechno a při vzpomínce na tuto éru se vám může vybavit vlastně cokoli. Touto dobou se rodí úplně nové styly jako glamrock, který hýří výstředností, funky nebo punk. Ze všech nejvýraznější je disco styl, ale k tomu později. Lidé stále oblékali etno prvky, které přetrvávaly ze 60. let, znovu se objevuje silueta 50. let i zmodernizované třicítky. Pokud byste někdy rádi určovali, kam patří áčková sukně, midi, etno nebo pracovní oděv, nespoléhejte na 70. léta. V mnohém totiž jen napodobovala a jejich obvykle nošené prvky jim, co se týče vynalezení, nepatří.

Disco

Styl, který sedmdesátkám patří. Disco používá fluorescenční barvy, sportovní dresy, obepnuté body, legíny i bláznivé doplňky. Disco proniklo z New Yorku, který získával na popularitě a začal se řadit mezi uznávané metropole módy. Styl proslavil jeden z newyorských klubů, který měl údajně pouštět dovnitř pouze návštěvníky dobře oblečené. Nesešlo na tom, zda jsou bohatí či známí, hlavně, pokud byli stylově oblečení. Vzory se ke konci dekády vracejí k artdecové geometrii, na jednom kusu oděvu se pracuje s vícero materiály, které se k sobě sešívají po vzoru patchworku.

Začátky New Yorku

Dnes považujeme New York za jedno z nejdůležitějších světových módních měst, ovšem nebylo to tak vždy. Právě teď svou pozici americké město, které nikdy nespí, začíná pořádně budovat. Pozornost se začíná upínat k Donně Karan a Calvinu Kleinovi. Také Ralph Lauren rozšiřuje své působení, když přidává k ryze pánské tvorbě konečně i kolekci dámskou, v níž však pracuje s maskulinními prvky. Společně s New Yorkem se nově mezi módní města dostává i Tokio. Sílí vliv Japonců, návrhář Issey Miyake si ve své práci bere za vzor psychedelický Londýn a mimo jiné používá efekt zmačkané látky.

Cvoky, kůže i obojky

Vivienne Westwood šokovala svět svými tričky s porno obrázky, obojky a koženými obleky. Byť jim holdovala jen omezená skupina lidí, i v roce 2019 vidíme vliv silného punkového stylu v haute couture i konfekci. Artefakty punku, jako řetězy, spínací špendlíky nebo potrhané látky použil později i Dior nebo Versace.

Hlavně jinak

Cílem se stala snaha odlišit se za každou cenu. Proto si každý z módy vzal to, co se mu zrovna líbilo a co potřeboval k tomu, aby rozhodně nezapadl v davu. Vzhlížet k vysoké módě nebylo v módě. Haute Couture padla na své dno. Bylo třeba být svůj, jiný, jedinečný. I proto se hojně přešívalo, nakupovalo v second-handech a britský Vogue vydal dokonce speciální rubriku Hodně parády za málo peněz.

Sice se nám bez větších problémů dochovaly fotografie stylu 70. let, definovat je lze jen těžko a příliš dalších informací není. S klidným svědomím můžeme říct, že inspirace pramenila ze 30. a 40. let, současně přetrvávalo mnoho prvků z let šedesátých. Pokud si něco k 70. letům v oblasti módy pamatovat, potom je to disco, míšení stylů, heslo vše je dovoleno a bohémský styl, který podporovala tvorba pařížského Yves Saint Laurenta a Pierra Cardina.

Zdroj obrázků: pinterest.com

Leave a Reply