HISTORIE MÓDY 20. STOLETÍ: V 50. LETECH LAURENT STŘÍDÁ DIORA, ITÁLIE POSILUJE

Skromnost válečné módy pomalu pomíjí a to i přesto, že na mnoha místech nadále přetrvává přídělový systém. Módní průmysl však postupně posiluje a vzniká spoustu důležitých módních prvků, které dodnes nosíme a obdivujeme. Právě 50. léta minulého století dala za vznik například jehlovému podpatku.

Look, který udává směr

Byl to onen Diorovo New Look, jenž na mnoho dalších let určil směr dámské módy. Jeho kolekce přinesly ještě mnoho význačných siluet, po nichž celé série oblečení také pojmenovával. Netrvalo příliš dlouho a po New Looku uvedl v rámci svých přehlídek i linie ve tvaru písmen H, A, Y nebo ve tvaru tulipánového květu. Velmi proslulými jsou květované šaty právě z dílny Christiana Diora, v nichž se odrážela rozjařená a veselá poválečná nálada společnosti. Květované látky k padesátým létům neodmyslitelně patří. Módní svět na květované potisky ještě jednou výrazně vzpomene v osmdesátých letech. Jejich použití už ale bude o něco odlišné.

Parfémy zdrojem zisku

Dnes běžně vnímáme, že většina velkých módních domů disponuje také vlastní kosmetickou řadou či parfémy. Zrod tohoto marketingového tahu datujeme právě do 50. let. Evropští návrháři museli odpovídat na vlnu volnočasové módy z Ameriky a kromě tvoření levnějších kolekcí přešli rovněž na kabelky, boty a parfémy. Touto dobou již bylo běžné, že každá významná značka měla svou vlastní vůni.

Korzety zpět na scénu

Sotva se ženy ve dvacátých letech zbavily spodniček, šněrovaček a korzetů, v padesátých letech se do šatních skříní postupně vracejí. Pouzdrové a kolové sukně, které byly tolik typické, si vyžadovaly velmi úzký pas, proto přišel zpět na řadu stahovací korzet. Zatímco v oblasti prádla se doba vrátila o tři dekády zpět, mnoho módních vynálezů poválečné doby přežilo a hojně se nosí dodnes. Řadíme sem kromě jehlového podpatku Salvatore Ferragama i capri kalhoty, tedy tříčtvrteční délku nohavic, s níž přišel italský návrhář Emilio Pucci. Od něhož se dostáváme k…

Sílí vliv Itálie

Italové se zbavili fašistického režimu a brzy se dostali do popředí módní branže. Dopomohla jim k tomu tamější textilní výroba, jíž se naštěstí válka nedotkla a módní hvězdy té doby, Roberto Capucci či Emilio Pucci, začaly prošlapovat cestu Itálii jako Mekce módy na další dlouhé dekády. V jejich šlépějích budou později s větším doceněním pokračovat Armani a Versace. Také italské hedvábí se těšilo velké popularitě a to i přesto, že ho byl po válce stále nedostatek. Ženy si tedy oblíbily i další tenké lehké a vzdušné materiály, nejlépe potištěné barevnými vzory.

Dnes samozřejmost, v 50. letech průlom

V úvodu článku jsme slíbili řadu inovací, které jsou dodnes používané, ale zatím jsme zmínili pouze jehlový podpatek a capri kalhoty. 50. léta si na konto toho, co navždy věnovala módnímu světu, připisují rovněž panenku Barbie nebo první butik s pánskou módou, který se pochopitelně neotevřel nikde jinde, než v Paříži pod vedením Pierra Cardina. Mary Quant v Chelsea zase zahájila první bazarový prodej oblečení.

Yves Saint Laurent střídá Christiana Diora

Odkaz, který Christian Dior zanechal módnímu světu, je nepopiratelný. Ještě před svou smrtí zaměstnal ve svém salónu mladého Yves Saint Laurenta, který se brzy dostává do centra všeho dění. Roku 1957 totiž Dior umírá a vedení celého salónu a zachování věhlasného jména Christiana Diora leží v rukou teprve jednadvacetiletého Yvese, který se tím pádem stává také nejmladším haute couture návrhářem. Nemůže zklamat. Pouze o rok později přichází s přelomovou kolekcí o 178 modelech a číslo 116 patří šatům v trapézové linii. Nejen jimi oslovuje trochu plachý, ale nesmírně talentový mladík celý svět.

Široké sukně, útlý pas, lodičky na jehlách, Emilio Pucci, Yves Saint Laurent, italské hedvábí a šaty posázené květy – to všechno dala padesátá léta módnímu světu. Ale vy už moc dobře víte, že toho bylo ještě mnohem víc.

Zdroj fotografií: twitter.com, pompeishoes.it

Leave a Reply