HISTORIE MÓDY 20. STOLETÍ: V 80. LETECH SE PROSLAVUJÍ TI, KTEŘÍ DNES ZNAMENAJÍ MÓDU

Převratné objevy nečekejme, tak bohatá jako dřívější dekády být 80. léta ani nemohou. Společnost neovlivňuje žádná výrazná politická nebo sociální situace, zato přichází čas návrhářských hvězd, které pro mnohé z nás dnes znamenají synonymum ke světu módy. Nosí se kousky podporující asertivní ženskost, obvazové šaty a móda sahá pro inspiraci do architektury.

Rozvoj legend

Jean Paul Gaultier, Vivienne Westwood, John Galliano, Giorgio Armani, Karl Lagerfeld, Christian Lacroix – ti všichni v éře osmé dekády získávají více pozornosti. Ve stejné době se v módní sféře začíná uplatňovat i dvojice Domenico Dolce a Stefano Gabbana. Lidé vzhlíží k ikonám z promítacích pláten – herečkám Meryl Streep a Madonně a zpěvačkám Grace Jones a Cher. Kultura se stává businessem, více se klade důraz na vzhled. Pokračuje touha vypadat co nejlépe. Jean Paul Gaultier zavádí do módy sukně pro muže, Lagerfeld se ukazuje jako přizpůsobivý umělec, protože dokáže měnit styl svých návrhů podle aktuálního objednavatele. Giorgio Armani proráží díky svým sakům, Gianni Versace se vyžívá v kombinaci vkusných prvků s kýčem. Móda 80. let připomíná moderní, nikdy nekončící večírek, na který přijde každý jinak oblečen, všichni se ale stejně skvěle baví a každý má co dát tomu druhému.

Asertivní ženskost v kontrastu s androgynií

Móda hlavního proudu vyznává ženské prvky, dámy oblékají sukně rozmanitých střihů (balónové, pouzdrové i nabírané). Poptávka je po ramenních vycpávkách, v módě je stažený úzký pas. Hervé Léger v souladu s přiléhavým stylem vytvořil své obdivované tzv. obvazové šaty, které dámskou siluetu pečlivě obepínají. V dnešní době patří snad do každé jeho kolekce.

První známky unisexového oblečení sice datujeme už více jak dvacet let zpět, od té doby však módní svět nepřestalo uchvacovat si s myšlenkou androgynie pohrávat. Muži oblékají jemnější modely – mokasíny, viditelné šle, čapky a proužkované obleky. Vliv na pánskou módu zaznamenáváme u umělce Ralpha Laurena.

Nástup retra

80. léta už oficiálně přiznávají využívání módní historie k novým stylům. Začíná se nosit retro ze 40. let, které staví na původních oblecích, šněrovací obuvi a vzorovaných pulovrech. Není překvapivé dodat, že stejné kusy oblékají bez rozdílu obě pohlaví – vždyť zrovna brouzdáme v době, kdy androgynie získává ty opravdové obrysy! Ženy kombinují těžké martensky a květinovými šaty, velká tvídová saka s kanýrovými sukněmi a hrubé svetry s bodycon šaty. Nosí se plastické svetry, které od té doby naše šatníky prakticky neopustily. Hodí se ke všemu, tak je každý miluje.

Madonnin vliv

Okouzlení Madonnou nejde vzít na lehkou váhu. Její filmový šatník si na svou stranu získal tolik nadšenců, že netrvalo dlouho a pronikl do konfekční výroby celého světa. Jeho stavebními prvky se staly barevné a něžné tylové sukně, kontrastně drsné motorkářské bundy, bezprstové rukavice a krajkové gumičky do vlasů. Zmiňovaná konfekce si všimla i obliby streetstylu v nákupech v second-handech a vzhlížení se v minulosti. Proto začala napodobovat styl 30. a 40. let. Další ikonou své doby byla princezna Diana, která na rozdíl od Madonny vyznávala elegantní ženský styl pracující s kostýmky.

Móda je nudná, důvěra v antimódu

Už toho spoustu vzniklo, nosilo se, zaniklo, upadlo v zapomnění a skončilo na dnech šatních skříní babiček. Právě osmdesátky začínají být znuděné běžnou módou ovlivňovanou přehlídkovými moly a streetstylem. Známá návrhářská jména se tedy podílí na tzv. antimódě, pracují s dekonstrukcí a pohrdají prvoplánově hezkým oblečením. Vůdčí osobností se stal John Galliano, Issey Miyake a značka Comme des Garcons. Za charakteristické znaky považujeme černou, asymetrii, viditelné stehování, řasení, potrhání. Prostě opak konvenční módy 80. let.

70. léta nabídla nekonečný mix stylů. 80. léta na jejich počtu trochu ubrala, zatímco se během jejich trvání vykrystalizovalo několik stylů k detailní dokonalosti. Nepřinášejí vlastně kromě antimódy nic nového, jen s nápaditostí přetváří již vymyšlené. Často se jim proto neprávem přisuzují za typické kousky, které poprvé spatřily krásu módního světa už o desítky let dříve.

Zdroj obrázků: pinterest.com

Leave a Reply