PODÍVEJTE SE NA UDRŽITELNOU MÓDU JINAK

Zákaz nakupování v řetězcích. Tři bílá a tři černá trika jako maximum. Pouze česká výroba a nejlépe nekupovat nic, co je trendy. Udržitelná móda nemusí být tak striktní a vlastně nemusí ani znamenat nic ze zmíněného. Podíváme se na ní trochu z jiného pohledu a třeba začne její filosofie dávat i smysl i vám.

udržitelná móda

Éře slow fashion jsme před nedávnem věnovali článek. Psali jsme o tom, kde se vlastně pomalá móda vzala a na jakých nosných pilířích stojí. Jenže na slow fashion se může nahlížet také trochu jinak. Umírněněji. S nadhledem a s rozumem. Nemusíte nutně přestat nakupovat, věci z řetězce vyhodit do kontejneru na oblečení a střídat jen dva, tři dražší návrhářské kousky. Chcete se také vydat cestou udržitelné módy, ale zároveň jí nechcete obětovat celý svůj šatník (a život)? Zkuste to takhle…

Jen to, co milujete

První zlaté pravidlo rozumně seskládaného šatníku zní – kupujte si a noste na sobě jen to, co opravdu milujete, klidně i křiklavé mikiny s potiskem. K čemu je dobré oblékat kalhoty, ve kterých se sama sobě nelíbíte, darované tričko, které se k vám nehodí nebo ugly sneakers, když se vám ale vážně vůbec nelíbí? Móda nás má hlavně bavit, proto byste každý den měla od zrcadla odcházet spokojená a šťastná. Měla byste mít ráda to, co oblékáte. Toto pravidlo tak vlastně ruší jednu ze snah slow fashion – nenakupovat levné oblečení z dovozu v řetězcích. Klidně si kupte šaty v řetězci, pokud je budete milovat a nosit do konce jejich životnosti. Nikdo vám nemůže diktovat, abyste odložila oblíbené triko jen proto, že není trendy nebo není z bio bavlny.

Jen to, co perfektně sedí

Posbírejte sílu a jedno odpoledne se podívejte na svůj šatník kritickým pohledem. Kolik halenek vám jednoduše nesedí – rozevírají se na prsou, pnou se v ramenou nebo vás škrtí rukáv? V kolika párech lodiček vydrží vaše chodidla jen cestu výtahem a k autu a potom naskakují červené puchýře? Kolik džínů opravdu dobře obepne boky, stehna i lýtka, končí vám tak akorát, nepadají vám nebo se vám nezařezávají když se ohnete? Tak a teď přišel ten čas. (Tedy pokud byste ráda nasedla alespoň částečně na vlnu slow fashion.) Vyhoďte pryč vše, co vám nesedí (tedy pokud to není v rozporu s bodem číslo jedna) nebo k čemu nemáte sentimentální vztah. Lepší a zachovalé kousky můžete prodat třeba přes Vinted nebo obvolejte domovy žen, zda nemají o něco zájem. Pokud ani jedna metoda nevyjde nebo jsou vaše vytříděné kousky už za zenitem, zabalte je do tašky a odneste třeba do prodejen H&M nebo do kontejnerů na oblečení.

Nakupujte jen to, co…

  • víte, že budete milovat.
  • vám perfektně sedí.
  • se hodí k vašemu stylu a do vašeho šatníku.
  • je z kvalitních materiálů, které jsou vám příjemné.
  • byste nejraději nosila vždy a všude a hodí se to téměř na jakoukoli příležitost.

Tak co na tu udržitelnou módu říkáte teď? Už vám dává větší smysl?

udržitelná móda 3