Ať už si jdete zaběhat, projet se na kole nebo vás čeká horský výšlap, všichni víme, že dobré oblečení je základem úspěchu. Odvádí pot a zabraňuje přehřátí organismu, dobře izoluje, musí skvěle padnout a nikde zavazet. Nebojte si tedy připlatit, v krizových chvílích byste rozdíl určitě poznali.
#1 Na co myslet při výběru funkčního oblečení jako první? Jeho VYUŽITÍ.
Jinou budete požadovat funkčnost od ponožek, podprsenek, triček, legín i mikin. Jak často vaše funkční oblečení využijete? Pokud plánujete mít oblečení na sobě při delších výšlapech a nebudete se převlékat, existuje oblečení s redukcí zápachu. Potřebujete extrémně drahé oblečení, když jedete na hory jen jednou za rok? Chci si připlatit za oblečení s částicemi stříbra, které mají antibakteriální účinky? Jak o prádlo dále budete pečovat? Pere se jen v ruce nebo můžete ho dát prát do pračky. Nad těmito a dalšími otázkami se před nákupem určitě zamyslete, v obchodě vám rádi poradí.

#2 Dále vás bude rozhodně zajímat SLOŽENÍ. Textilní odborník Ing. Karel Krška nám k problematice radí toto:
„Vlhký textil odvádí vždy tělesné teplo. Čím méně vlhkosti v textilní vrstvě přilehlé na těle, tím menší má člověk pocit chladu. Za vhodný úplet pro funkční prádlo určené jako první vrstva lze považovat provedení hladké, vzdušné, síťované, materiálově z teplých vláken typu polypropylen pro chladnější prostředí, nebo vhodné modifikace polyesteru či polyamidu pro teplejší počasí. Z povrchu vlhké, mokré textilie se vždy odpařuje voda, tím se ochlazuje okolní prostředí a tělo. Odpar vlhkosti z první vrstvy funkčního prádla omezíme přidáním druhé či dalších vrstev prádla. Vhodné jsou ty ze savého materiálu; pro teplé počasí bavlna nebo modifikace viskózy – modal, pro chladnější je nejlepší vlna merino. Vrstvení prádla a oblečení z různých úpletů a materiálů je mnohdy individuální záležitost odvislá od fyziologických dispozic každého jedince.”
Co si z toho tedy odnést? Nebojte se obléci si více vrstev a případně si je po cestě sundat. Spodní vrstva by měla být vzdušná, na můžeme doporučit materiály z polymerů (nylon, PP, …). Další vrstvy pak vybírejte dle teplot, do kterých se chcete vydat, teplo dobře drží bavlna nebo vlna merino.
#3 Dalším faktorem souvisejícím se složením je GRAMÁŽ.
Můžeme si pod tím představit hmotnost vlněného materiálu v gramech na metr čtvereční, tedy jak moc je ho tam izolační vrstva “napěchována” a jak moc nám oblečení bude hřát. Nyní na jaře a v létě vám bude stačit gramáž do 150 g/m², ta skvěle odvádějí pot. Do větších zim berte gramáž nad 200 g/m².
#4 Nyní už jste si rozmysleli, jak a co. Další na zamyšlenou je KDE.
Určitě znáte Decathlon, Sportisimo, Adidas, Nike, Northland a další. Kvalitních prodejen se sportovním prádlem je ale více a leckdy mohou mít kvalitnější oblečení. Když budete mít zájem, poohlédněte se po prodejnách jako jsou Moira, Klimatex, Vavrys a Utopy. Podpoříte menší trhy, které nemají takové rozpočty na marketing jako zmínění velikáni, ale kvalita jim rozhodně nechybí. A mimo krásného oblečení můžete mít i dobrý pocit.

#5 A nyní už ta nejméně oblíbená část – ZA KOLIK.
Odpověď na tuto otázku závisí čistě na vašich preferencích ohledně toho, co hledáte. Ohledně tohoto vám můžeme poradit především následující: pokud to myslíte vážně, nebojte si připlatit.
Aktuální dvacetistupňové počasí přímo nabádá k pohybu venku. Chcete začít běhat? Nebo se jen proběhnout, projít a vyčistit si hlavu? Natáhněte pohodlné tenisky, tvar držící nylonové legíny, top s lehkou gramáží a případně vzdušnou mikinku a užijte si čas v přírodě. To, že je celý stát v karanténě přeci neznamená, že musíte sedět celé dny doma.
Autorka článku: Martina Dočárová