ZÁKLADY ŠATNÍKU: 10. DÍL – KABÁT

Jak vybrat ten správný střih kabátu pro vaši postavu a v souladu s vaším stylem? Jakou zvolit barvu a kde ho koupit? Dnešní a zároveň poslední díl seriálu Základy šatníku bude patřit právě kabátům, které se brzy začnou hlásit o slovo.

Co je bunda a co kabát?

V běžném hovorovém jazyce se nám oba pojmy dost často proplétají. Co vše kabát a bundu rozlišuje? Délka kabátu by měla být minimálně ke kolenům, ideálně pak do půli lýtek. Oproti tomu bunda končí většinou společně s boky. Výjimkou je parka, která bývá delší. Zapínání bývá jednořadé či dvouřadé (pozor, kabát s dvouřadým zapínáním nevypadá moc hezky rozepnutý!), nebo úplně bez knoflíků, pouze přepásáno páskem v pase. Tím hlavním rozdílem mezi kabátem a bundou je ale bezpochyby materiál. Zatímco zimní bunda (ať už krátká, či s délkou pod zadek) je vypolstrovaná, tradiční kabát je vyroben z vlny nebo vlněných směsí.

Střih a barva

Ženské postavě velmi sluší kabát zvýrazňující pas a tvořící áčkový střih od pasu dolů. V zimě 2019 jsou trendy rovné šusťákové kabáty sahající klidně až na zem. Výběr vhodného střihu záleží zejména na vašem stylu – k elegantnímu lépe pasuje vlněný kabát s páskem, k streetovému zase šusťákový. Pamatujte ale, že by vám kabát měl vždy sedět v ramenou – respektive měla byste pod něj v pohodě obléct svůj oblíbený svetr. Pozor si dejte i na podíl vlny – čím vyšší, tím teplejší kabát bude.

Pokud chcete svůj šatník doplnit o kabát na více než jednu sezónu, držte se v neutrálních tónech – černá, jemnější tmavě modrá, šedá, béžová či hnědá. Nejen, že se vám bude snáze kombinovat se zbytkem vašich zimních kousků, ale také ho pravděpodobně nebudete mít po prvním týdnu mrazů plné zuby. Hořčicová barva je super, jednou za dva týdny. Na kabátě by se vám při každodenním nošení zřejmě rychle omrzela.

Kde ho koupit?

Tentokrát bychom vám rádi doporučili pár českých návrhářů. Nejenom, že vám kabát, pokud se o něj budete správně starat, vydrží velmi dlouho, ale také podpoříte české tvůrce. A to se počítá.

Timoure et group – Elegance, kvalita a nadčasovost. Tři slova, která shrnují tvorbu dua návrhářek Alexandry Pavalové a Ivany Šafránkové.

Josefína Bakošová – Podle Josefiny stojí tajemství originálního stylu a elegance pouze na dvou kouscích oblečení – dokonalých šatech a správném kabátu. Její kabáty tedy mají velmi variabilní střihy, efektní kapuce a pohodlné límce. Tyto kabáty můžete koupit online, nebo si pro ně zajít do galerie, kde se dají některé kousky ze starší kolekce sehnat se zajímavou slevou.

Timoure et Group, Josefína Bakošová
Zdroje: pinterest.com, josefinabokosova.com, timoure.cz

Leave a Reply