ZÁKLADY ŠATNÍKU: 2. DÍL – ŠATY

Jeden z nejuniverzálnějších kousků dámského šatníku. Můžete ho obléct kamkoli a je jedno, jestli je 30 stupňů ve stínu, nebo zrovna mrzne až praští. Stačí jenom objevit ten ideální právě pro vás. Mluvíme o šatech. Milujeme je. A víme, že vy také. Možná jste na to zatím jen nepřišla.

Malé černé

Klasika, kterou Coco Chanel oblékla už v roce 1926 a jak tenkrát správně předpověděl americký Vogue, staly se úborem moderní ženy. Malé černé, jak se dnes obecně říká společenským šatům na denní a podvečerní události, nemusí být nutně černé a ani se nemusíte strachovat, že pro vás budou příliš krátké. Zkrátka by ve vašem šatníku neměly chybět jedny nejlépe jednobarevné, jednoduché, kvalitní šaty, které vám budou skvěle sedět.

TIP 1: Obujte k nim lodičky do špičky, dozdobte svými oblíbenými šperky a celý outfit dolaďte vkusným psaníčkem a můžete vyrazit do divadla či na formální večírek.

TIP 2: Vaše šaty, bílé tenisky a džínová bundička či křivák. No a samozřejmě vy. Krásné, že? S tímto outfitem můžete s klidem vyrazit do práce, do kina či na víno s kamarádkami. V zimě doplňte šaty o kvalitní, teplé punčochy, vysoké či kotníkové kozačky, vlněný kabát a pořádnou šálu.

Košilové šaty

Košilový střih fandí přirozeným křivkám ženského těla, pár rozepnutých knoflíčků přitáhne pozornost k dekoltu, pásek zvýrazní úzký pas a knoflíčky přidají na smyslnosti.

TIP 1: Hlavně v létě si můžete užít jejich kombinování s pantoflemi a pokud celý outfit doladíte proutěnou kabelkou, budete za hvězdu dne i večera. Zkuste to!

TIP 2: Košilové šaty nejsou tabu ani v chladnějším počasí. Dolaďte je džínovou bundičkou a balerínkami.

TIP 3: Ozvláštnit je můžete jednoduchým páskem či šátkem, který si zavážete v pase a šaty přes něj lehce vykasáte.

Rozebírat barvy a střih není u šatů stěžejní, jelikož nemůžeme poskytnout univerzální radu. Tedy až na jednu – šaty by vám měly dobře padnout v ramenou, v případě knoflíků se pak nerozevírat v oblasti prsou, látka by se neměla krabatit nebo na vás naopak příliš viset a při předklonu, podřepu nebo běžném sezení by se sukně neměla nelichotivě vyhrnovat příliš vysoko.

Materiál

Co se týče materiálů, na ten je třeba dávat pozor vždy a pro výběr toho správného vám nejlépe poslouží naše komplexní články ohledně materiálů. Ve zkratce – len je přírodní a příjemný materiál, čeká vás ale hodně žehlení, protože se přirozeně velmi snadno a hodně mačká. Bavlna zase potěší svou prodyšností, komfortem a současně i dostupností.

Přečtěte si také: Základy šatníku: 1. díl – trička

LOKÁLNÍ ZNAČKY

Pro košilové šaty zkuste navštívit showroomy českých návrhářů. Často s nimi pracuje Zdeňka Imreczeova, Cockerel, Zuzana Veselá, Mayda, Lucie Komárková, 7dub, Josefína Bakošová.

Tereza Bartoňová
Zdroj fotografií: pinterest.com

Leave a Reply