Asi žádný z módních kousků v našem šatníku není přirozené bary. Většina oděvů, ať už u nás doma na věšáku nebo ve výloze obchodu, je barvená. Víte však, jak se daný kousek dostane právě do té podoby, v níž ho rádi nosíme? Jak a čím se obarví do naší oblíbené barvy?
Co je vlastně barvení?
Postup, který textiliím dodá požadovaný odstín. Barvit můžeme vlákna, textilie, příze i již hotové výrobky. Barvení se provádí pomocí barviv. To má schopnost vstupovat do vlákna a vázat se na něj a díky tomu docílíme obarvení požadovaným odstínem.
Metody a používaná zařízení pro barvení
Účelem procesu barvení je obarvení vlákna pomocí barvící lázně a samotné upevnění barviva ve vláknu. Tento proces se provádí na několika zařízeních a ty zajišťují buď pohyb barvených vláken v barvící lázní či cirkulaci barvící lázně okolo vlákna, může jít však také o kombinaci obou způsobů. Jednotlivá barvící zařízení se odlišují tím, jaký druh textilie mají obarvovat.
Nejznámější a nejužívanější zařízení pro barvení
Džigr
Skládá se ze dvou válců navzájem rovnoběžných. Při barvení na džigru je textilie převíjena pomocí válců z jedné strany na druhou, přičemž prochází barvící lázní pod nimi. Tímto způsobem se barví textilie v její plné šíři.
Vana s vijákem
Způsob barvení používaný hlavně u tkanin a pletenin, které nechceme barvit v jejich plné šíři. Vana s vijákem funguje na principu barvení sešitých konců do nekonečného pásu. Textilie nebo pletenina je spouštěna do vany a na straně druhé je vijákem vyzvedávána.
Fulár
Je používán nejen k celkovému obarvení textilií barvící lázní, ale také k aplikaci jiných lázní zušlechťovacích procesů. Nejčastěji je fulár součástí kontinuálních barvících linek (ve výrobě).
Co ovlivňuje kvalitu obarvení?
Při barvícím procesu nehodnotíme jen dosažený barevný odstín, ale také stálost obarvení (stálobarevnost). Je-li obarvení kvalitní, nesmí jej ovlivnit působení světla, povětrnostní vlivy, stejně tak ani působení potu a praní. Při kvalitním a stálém obarvení nesmí barva pouštět, ani v otěru vyšší intenzity, tedy při dalším zpracování a užití. Mezi hlavní faktory kvality obarvení však v samotném základu patří složení barveného materiálu, postup při barvení a použitá barviva.
Jakými barvivy textilie barvíme?
Hlavními aspekty při výběru barviva jsou složení barveného textilu, jeho samotný druh, pomocí jakého barvícího procesu bude obarvován a v neposlední řadě požadovaná stálobarevnost a kvalita.
Barviva přímá (substantivní)
Jsou používána při barvení celulosových vláken, hedvábí a polyamidových vláken.
Kyselá barviva
Významně užívána při barvení vlny a přírodního čistého hedvábí. Barvením tímto druhem barviva získáváme jasné a živé barevné odstíny.
Reaktivní barviva
Užívány při barvení celulosových, živočišných a polyamidových vláken. Jsou význačné svou stálobarevností a živými odstíny.
Kypová barviva
Vhodná pro barvení celulosových vláken. Jelikož mají vynikající stálost při praní a působení světla, jsou nejužívanějším barvivem při barvení ložního prádla, ale také košilovin a šatovek.
Kationtová barviva
Hodí se především pro barvení polyakrylonitrilových vláken. Nejsou vhodné pro obarvení bavlny a vlny, protože mají negativní stálobarevný účinek.
Disperzní barviva
Významná barviva v obarvení acetátového hedvábí a syntetických vláken.
Sirná barviva
Jako většina ostatních se užívá u obarvení celulosových vláken. Patří mezi finančně úsporná barviva, avšak na úkor nevýraznosti odstínů.
Nerozpustná barviva (naftoly)
Hlavním odstínem těchto barviv jsou odstíny červené. Kladnou vlastností je dobrá stálobarevnost a barví se jimi hlavně celulosová vlákna, mnoho ze syntetických vláken a výjimečně také vlna.
Kovokomplexní barviva
Jedno z mála barviv vhodné pro obarvení vlny. Dále také přírodního hedvábí a syntetických vláken. Obarvené vlákno kovokomplexním barvivem má vlastnost vysoké stálobarevnosti a živých barvených odstínů.
Pigmenty
Především využití při obarvení syntetických vláken a vláken regenerované celulosy. Zvláštností tohoto barviva je, že se na vlákna fixují pomocí pojiv. Jsou tedy vhodnější spíše k potiskování textilií.