Vypadá to jednoduše. Vezměme si letní šaty s vzorem květů na jednobarevném podkladu. Ale opravdu je vytvořit vzorovaný tištěný materiál tak jednoduchá záležitost? A jak se vlastně vzor na textilní materiál dostane? Pojďme se na to podívat.
Jaké máme druhy tisku?
O nanesení tisku na textilii mluvíme jako o potiskování. To znamená, že na textilii nanášíme barevný vzor. Potiskovat můžeme tkaniny, pleteniny i netkané textilie. Takový tisk má tři základní druhy. Přímý, rezervový a tisk leptem. Přímý tisk je nejužívanější. Potiskuje se připravená textilie jednou či postupně více barvami podle předem určeného vzoru. Při tisku leptem se textilie nejdříve barví a pak tiskne prostředkem s lepivým efektem. Místa s nánosem se pak vyleptají na původní barvu textilie. Takto se potiskuje například oblíbený modrotisk. A poslední druh, rezervový tisk, má opačný postup. Nejprve neobarvenou textilii potiskujeme, až poté barvíme. Funguje tak díky prostředku, který při aplikaci na textilii zabrání proniknutí barvy na nanesené vzory.
A jak je to s tiskem, který provádí stroje?
Je jasné, že v dnešním průmyslu by se nemohlo tisknout pouze ručně. Postupem doby byla tedy vyvinuta řada strojních zařízení, které jsou odlišná způsobem, jakým nanášejí vybraný vzor. Nejvíce používán je strojní tisk válcovým strojem pro potiskování filmovým tiskem a pro tisk přenosem.
Strojní tisk válcový je hloubkový tisk. Do válců se vyryjí vybrané vzory a tak se tiskne na textilii.
Filmový tisk se nanáší pomocí plochých či rotačních šablon. Ploché šablony jsou tkaniny podobné gáze napjaté v rámu. Rotační šablony jsou v podstatě kovové válce, kde rozmístění otvorů tvoří vzhled finálního tisku. Vzor z rotační šablony se přenáší podobně jako u vzniku fotografie. Tento druh tisku je vhodný hlavně pro složité vzory, které vyžadují přesnost a preciznost.
Tisk přenosem je jednoduše řečeno obtisk natištěného jednobarevného nebo vícebarevného vzoru ze speciálního papíru přímo na textilii vlivem tepla a tlaku. Na papír jsou tedy nejdříve nanesena v požadovaném vzoru disperzní barviva, které při zvýšení teploty sublimují (změní se v páru) a pára barviv proniká do samotných vláken textilie.
Jak docílit trvalého a kvalitního potiskování?
Po samotném procesu tisku je třeba zařídit, aby tisk měl co nejdelší životnost a byl stále krásný. Bez ohledu na to, jak se o něj dále stará ať už ten, kdo textilie dále zpracovává, nebo samotný nositel hotového oděvního kusu. Po každém potiskování se textilie musí řádně napařit. Takto nejspolehlivěji docílíme upevnění tisknutých barviv na vlákna textilie. Poté se textilie perou, aby bylo odstraněno veškeré přebytečné barvivo včetně všech prostředků do nich přidaných.