LEN – OBLÍBENÝ LETNÍ MATERIÁL

Len si jako tradiční přírodní materiál opět získává na oblibě. Jaké jsou jeho největší benefity a slabiny a z čeho vlastně vzniká?

len nákres rostliny

K uspokojení požadavků nás, spotřebitelů, v současné době nestačí pouze střihové řešení jednotlivých oděvů, kvalita jejich samotného zpracování, barva, či motiv materiálu. Jedním z hlavních aspektů výběru oblečení se stala kvalita materiálu a jeho vlastnosti.

Benefity

V letním období se, právě díky svým skvělým vlastnostem, těší velké oblibě len. První velké pozitivum tohoto materiálu je navlhavost. Skvěle saje vodu a právě to na něm všichni v tropických letních dnech oceníme nejvíc. Vzhledem k praktičnosti údržby materiálu se přidává další pozitivum a to stálobarevnost, ať už v původní přírodní barvě (která je plavá až hnědá), či v obarveném stavu (dnes prakticky na jakoukoli barvu z širšího spektra). Zkrátka, kdo z nás by neocenil fakt, že barva se nesepere a problémem není ani sušička, nebo parní box.

_vyrp15_1659IMG_33671

Slabé stránky lnu

Velkou nevýhodou je však jeho mačkavost a malá pružnost. Len je o zhruba 30 % pevnější než bavlna. Oproti jiným tkaninám je tak dost tvrdý na omak. Někomu také mohou být trnem v oku nestejnoměrnosti v tkaní. To vše můžeme však lnu prominout, díky jednomu faktu. A to, že len má výbornou teplotní vodivost a na omak oblečení zhotovené z lnu působí chladivě.

800x600_len-viskoza-smes-art-fabrics-rezny-smetanovy-2

A jakým způsobem vlastně len vzniká?

Všechno začne zasazením lnu přadného, jednoleté rostliny, z niž pro získání tkaniny potřebujeme pouze jádra stonků. Proces vniku samotného vlákna je složitý a dlouhý. Od vytrhání stonků, rovnání do střechovitých řad, vystavení povětrnostním vlivům (slunce, rosa, déšť), lámání, drcení, zbavení se 10% dřevěné drtě, až po finální tkaní z koudelí. Do podoby v jaké ho všichni známe se dostane poslední častí procesu a to soukáním, skaním a sušení horkým vzduchem.

_vyrn_1231IMG_1347

Lněné vlákno se skládá ze zhruba 80% celulosy, dále z ligninu, pektinů, tuků a také vosků. 

Čistý len (bez příměsí) je tedy jistě oprávněně jedním z nejužívanějších a nejoblíbenějších přírodních oděvních materiálů.

Jako výhodu můžeme uvést také široký rozsah použití lnu. Vyrábějí se z něj nejen oděvní, ale také dekorační tkaniny, svrchní oděvy, letní obuv, dále také malířská plátna či vazby knih. Neuvěřitelným a dnes téměř nedostupným luxusem jsou tradiční lněné ubrusy, prostěradla, povlaky na polštáře, utěrky a zástěry.

len rostlina

Zdroj fotek:  depositphotos.com ; lineaobchod.cz ; garten.cz