OVČÍ VLNA JAKO TRADIČNÍ PRODUKT MEZI MATERIÁLY

Zanedlouho dorazí chladnější podzimní dny a my se budeme chtít zahřát teplejšími oděvními materiály. Co takhle ovčí vlna? Jedno z nejhřejivějších a nejpříjemnějších vláken živočišného původu…

creative-pattern-natural-autumn-craft-clothing-1061265-pxhere.com

Jak ovčí vlna vzniká a kolik skupin známe?

Vlna je vláknitý, rohovitý útvar, který vyrůstá z kořene vlasového váčku, stejně jako u lidí chlupy. Získává se ze srsti stříhané ovcím a další úpravou ovčího rouna. Jejich srst obsahuje dva druhy chlupů a to podsadu a pesíky. Podsada je kratší a jemnější část ovčí srsti, naopak pesíky jsou delší a hrubší částí. Dělíme-li však celé rouno, přibývají ještě dvě části. Krycí srst, která je krátká a velmi hrubá a nepravá vlna, která je nepružná, křehká a nejhrubší. Samotné ovce se při stříhaní dělí do skupin na merinové, kříženecké, anglické a nížinné. 

hand-wood-old-sheep-wool-bridle-815232-pxhere.com

Druhy a jejich vlastnosti

Merinové ovce se chovají především za účelem získávání vlny. Vlna z nich je velmi jemná a kvalitní. Kříženecké ovce nám poskytují také velké množství vlny, jíž kvalita je dobrá. Anglické ovce mají vlnu složenou výhradně z pesíků. Vlna se pří výrobě rouna a samotné tkaniny lehce vlní a je význačná svým lehkým zvláštním leskem. Vlna získávaná z nížinatých ovcí je velmi různorodá, ve vláknu na pohled i omak místy odlišná. Většinou se vlna z nich řadí do nižší jakosti výsledného produktu.

bird-wing-white-fur-feather-material-772323-pxhere.com

Vlastnosti ovčí vlny

Barva vláken ovčí vlny se pohybuje ve spektru bílé až po tmavě hnědou. Vlákno se stářím nemění, tzv. nestárne. Vlivem opotřebení však ano. Jde o jedno z nejhřejivějších vláken vůbecJe navlhavé, ne však příliš. Tedy i navlhavost je u tohoto druhu vln považována za kladnou vlastnost. Složení čistého vlákna ovčí vlny (bez příměsí rostlinných, minerálních a jiných) obsahuje poloviční podíl uhlíku, dále pak kyslíku, dusíku, vodíku a malé procento síry.

landscape-grass-farm-meadow-sweet-animal-590507-pxhere.com

Jaké je její užití?

Vlna je jedním z neužívanějších materiálů v textilním průmyslu obecně. Významné postavení získala pro své fyziologické, estetické a na omak pocitové vlastnosti. Tyto vlastnosti jsou také zásadním měřítkem kvality a ceny výsledného produktu. Je užívána jako tkanina na pánské a dámské oděvy, plsti, pletací příze, přikrývky, koberce a podobně. 

suit-leather-purple-male-brown-fashion-1096260-pxhere.com.jpg