PŘEHLED PRUŽNÝCH ODĚVNÍCH MATERIÁLŮ

Chcete si ušít mikinu, triko, dámské legíny, tepláky a jiné oděvní kousky, k jejichž výrobě bude třeba pružných oděvních materiálů? Nebo si jednoduše koupit super basic pohodlný kousek na denní nošení, ale nevíte jaký materiál zvolit? Jistě takovou situaci znáte. Jaké pružné oděvní materiály vlastně známe a jaké jsou ty nejoblíbenější? Jejich parametry a specifika jsme pro vás shrnuli. Jdeme na to?

basic trika porth basic (1)

Úplet nebo také žeržej (jersey)

Asi nejznámější a nejužívanější pružný materiál. Jeho rozmezí gramáže se pohybuje mezi 16-220 g/m2. Dělí se do čtyř skupin, z nichž každá má svá specifika.

basic trika porth basic (3)

Jednolícní úplet je úplet menší hustoty, tedy tenčí varianta. Složení může být různé, nejoblíbenější je však 100% bavlněný úplet. Ten je vhodný většinou pro jakýkoli oděv, zvláště pak pro trika, pyžama, šaty a hlavně také pro dětské oblečení. Nejznámější forma směsi je spojení s elastanem či lycrou. Takto vyrobená textilní metráž se hojně využívá k výrobě nejen pro sportovní účely, ale i pro běžné denní oblečení jako jsou trika, šaty, legíny, šortky a sukně.

Oboulícní úplet (interlokový úplet) má vyšší hustotu než úplet jednolícní. U tohoto materiálu má rub i líc stejný vzhled a strukturu. Taktéž může být vyroben čistě z bavlny. Najdete ho také v příměsích, nejčastěji pak ve spojení s elastanem. Šijí se z něj především šaty, trika, legíny i jiné oděvy vyžadující pružný oděvní materiál.

Viskózový úplet se vyznačuje svým leskem. Toho se dosáhne již při výrobě prostřednictvím zvolené směsi. Mezi jeho hlavní kladné vlastnosti patří vysoká pružnost, splývavost a lesk, který výrobku dodá elegantní vzhled. Nejčastěji se používá při tvorbě šatů, tunik, halenek a sukní.

Teplákovina nebo také výplněk

Teplejší, hustší a hutnější varianta pružného oděvního materiálu. Gramáž se pohybuje v rozmezí 230-360 g/m2. Dělíme ho do šesti skupin a to podle jeho specifik. Každý materiál z této kategorie je nejčastěji volen pro šití mikin, jarních bund, cardiganů, tepláků, šortek ale také sukní a teplejších sezónních triček.

f763be73210e5f7b4d0ce3dcfaf7fb56.jpg

Výplněk počesaný a nepočesaný. Základní rozdíl mezi těmito variantami vzniká při samotné výrobě. Počesaný výplněk má na rozdíl od nepočesaného výplňku v rubu smyčky, které jsou rozstřižené a počesané do jemného vlasu. Nepočesaný je vytvořen jednodušším způsobem a jsou mu ponechány smyčky bez další úpravy. Teplejší je tedy počesaný výplněk.

Elastický výplněk, jak je jasné již z názvu, je výplněk s příměsí elastanu nebo lycry. Tento výplněk lépe pruží, což je jeho hlavní výhodou.

Výplněk s proševem je výplněk tvořený třemi vrstvami. Mezi dvě základní vrstvy výplňku se totiž vkládá vložka a následně jsou všechny tři vrstvy prošity. Patří mezi nejhustší a nejteplejší výplňky.

Výplněk s vlasem v rubu. V rubové straně u tohoto druhu výplňku najdete například warmkeeper a jiné hřejivé materiály. Díky tomu se materiál stává hustým, příjemným na omak, měkkým a extra hřejivým.

Výplněk ve směsi s lurexem získává díky příměsi lesklých směsí lurexu (například stříbrných nitek) velmi efektní a netradiční vzhled.

a417fea27ea8f3fd6fd17652bd0d7374.jpg

Svetrovina

Gramáž i vazba jsou různé a to díky způsobu procesu výroby materiálu. Nejužívanější a nejznámější složení svetroviny je polyesterová směs, do níž se dále přidává také viskóza a polyarkryl. Nejpříjemnější variantou je samozřejmě směs s opravdovou vlnou.

clothes-colors-jersey-9445.jpg

Zdroj fotografií: pinterest.com