BAVLNA – NEJUŽÍVANĚJŠÍ MATERIÁL

Bavlna je jeden z nejdůležitějších a nejstarších oděvních materiálů. Co je dobré o něm vědět?

white and black floral cap sleeved shirt

Pěstování bavlny

Bavlna se pěstuje v subtropickém zeměpisném pásmu, nejčastěji pak v Severní a Jižní Americe a Africe. Nejlepší bavlna se pak sklízí z bavlníku keřovitého. Ten se pěstuje jako jednoletá až dvouletá rostlina. Dosahuje výšky 1,5  až 3 metry. Sbírají se tobolky, ve kterých se skrývají semena a v nich vyrůstají vlákna bavlny. Tobolka je velikostí srovnatelná s vlašským ořechem. Když tobolka dozraje, praskne a uvolní chomáčky bavlny, které se sbírají ručně či strojově.

Získání vlákna

Před dalším zpracováním se z tobolek odstraní semena, poté se třídí podle délky získaných vláken. Krátká vlákna se používají k výrobě hrubších přízí, papíru nebo slouží jak výchozí surovina pro výrobu regenerovaného hedvábí.

bavlna.jpg

Složení bavlny

Bavlna se skládá z 87-91% celulosy, zbytek tvoří voda, bílkoviny, tuky a vosky. Podle složení pak dělíme bavlnu (v naší zeměpisné oblasti) na dvě skupiny. První skupina je bavlna dlouhovlákná, kde délka vlákna je 35 milimetrů a více. Druhá skupina je širšího pojetí, tedy ostatní bavlna, kde jsou vlákna kratší než 35 milimetrů.

Vlastnosti bavlny

Barva vláken bavlny je spektrem řazena od bílé až po tmavě hnědou. Hřejivost bavlny je velmi dobrá, záleží však na tvaru vlákna a lumenu, který zadržuje dostatečné množství vzduchu. Při vlivu teploty 120°C bavlna pozvolna žloutne, hnědne pak od 150°C výše. Srážlivost je bohužel u bavlny velmi vysoká.

pexels-photo-449528.jpeg

Využití bavlny

Bavlněná vlákna jsou opravdu všestranná. Vyrábějí se z nich například tkaniny oděvní, dekorační, bytové či technické, v neposlední řadě také nitě a podobně. Bavlna se také často přidává jako příměs do jiných vláken. Za zmínku určitě stojí směs bavlny s viskózou, polyesterem, polyamidem a jiné. U těchto směsí se tak využije dobrých vlastností bavlny jako je například skvělá savost a dobrých vlastností syntetických vláken například nemačkavost a menší srážlivost.

Další možnosti bavlny

Jako přírodní materiál má bavlna své nezaměnitelné kvality. Bezpochyby ocenitelným je fakt, že bavlna téměř nestárne. Při správných postupech praní, sušení a žehlení nežmolkuje, je stálobarevná. Výhodou je také možnost vysokých stupňů čištění, pozor však na srážlivost. Bavlna jako surový materiál se také skvěle barví (všemi spektry barev, barvíme-li bavlnu bílých odstínů). Nejvíce však oceníte fakt, že jde o čistě přírodní příjemný materiál. 

bavlna 2