FASHION REVOLUTION WEEK JE TU!

Dne 24. 4. 2019 uběhne již šest let od založení Fashion Revolution, mezinárodního hnutí, které se zasazuje o udržitelnější módní průmysl a snaží se o jeho systematickou reformu s výrazným zaměřením na potřebu transparentnosti v dodavatelském řetězci. Vrcholnou aktivitou je každoroční celosvětový Fashion Revolution Week, který letos připadá na týden 22.-28. 4. 2019.

Zajímavé akce po celé republice

I u nás se můžete v tomto týdnu těšit na přednášky, módní přehlídky, swapy oděvů, filmové projekce, fotoinstalace, panelové diskuse, otevřené ateliéry i upcycling workshopy. Do celé akce se zapojí města Praha, Plzeň, Brno, Olomouc, Ostrava či Opava, ve kterých bude připraven kontinuální program.

Osvěta jako hlavní cíl

Fashion Revolution Week začne tentokrát symbolicky na Den Země, protože módní průmysl výrazně přispívá k pustošení planety, ať už se jedná o nakládání s přírodními zdroji při vzniku samotného materiálu, nebo o transportu hotových oděvních výrobků ze zemí třetího světa. Nadvýroba a nadspotřeba vedou k následnému skládkování, které produkuje skleníkové plyny, zejména methan. Spousta lidí o negativních dopadech módního průmyslu nic netuší, proto chystáme osvětové vzdělávací akce. Zároveň na přednáškách a workshopech ukážeme, že si módu lze stále užívat, aniž by měla někomu nebo něčemu škodit,“ říká koordinátorka kampaně pro Českou republiku Zuzana Ryšavá.

Stejně jako v minulých letech zveřejní Fashion Revolution během Fashion Revolution Weeku výsledky Fashion Transparency Index. Letos bude do výzkumu zapojeno na 200 světově známých módních značek.

Přidejte se i vy!

Přes Fashion Revolution Week se navíc může každý uživatel sociálních sítí zapojit do virtuálního happeningu #whomadeyourclothes. Akci podpořily známé osobnosti jako britská herečka Emma Watson, surfařka Kelly Slater, umělec Shepard Fairey, šéfredaktorka Marie Claire Italia Antonella Antonelli, brazilská herečka Fernanda Paes Leme, nositel Nobelovy ceny za mír Prof. Muhammad Yunus či kuchaři Jasmine a Melissa Hemsley. V České republice se zapojili například Iva Pazderková, Tamara a Tomáš Klusovi nebo Terezie Kovalová. Pointou je pořídit si selfie v oblečení naruby a s viditelným oděvním štítkem a tu následně umístít na sociální sítě s otagovanou příslušnou značkou @názevznačky a hashtagem #whomademyclothes.